Boyner, Amsterdam’ı keşfetti, sıraya Londra’yı aldı

Otomotivin yeni yükselen şirketi BD Otomotiv’den bir ilk. Bu yılı adını Suzuki Türkiye distribütörlüğünü almasıyla duyuran şirket, şimdi de Amsterdam ve Roterdam gibi iki önemli Hollanda kendine Türkiye’de çevrimi yapılmış 7 elektrikli Ducato ticari araçlarını ihraç etti.

Osman Boyner’in başkanlığındaki BD Otomotiv, elektrikli araç çevriminde bir ilke imza attı.

Şirket, 3,5 tonluk Fiat Ducato modellerinden 7 adetini e-Ducato adıyla elektrikli ticari araca çevirdi ve Hollanda’ya ihraç ettiğini açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“BD Otomotiv tarafından Türkiye’de elektrikli araca çevrimi yapılan 7 adet 3,5 tonluk e-Ducato dünyanın önde gelen kargo şirketlerinden TNT tarafından Avrupa Komisyonu’nun desteklediği kentsel e-mobilite projesi FREVUE (Freight Electric Vehicles in Urban Europe – Avrupa Kentlerinde Elektrikli Taşıma Araçları) kapsamında Hollanda’nın Amsterdam ve Rotterdam şehirlerinde kullanılmaya başlandı.

Rotterdam ve Amsterdam şehirlerinde çalışan standart dizel araçların yerini alan yeni e- Ducato’lar ile yılda 24.000 litre dizel yakıt tasarrufu sağlanması ve 76 ton CO2 emisyonunun da önüne geçilmesi hedefleniyor.

13 metreküp yükleme hacimli e-Ducato’lar batarya tam dolu iken 200 km menzile sahip.”

OSMAN BOYNER’DEN AÇIKLAMA

BD Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Osman Boyner de konu ile ilgili olarak bir açıklama yaptı:

“Üretimini Türkiye’de yaptığımız elektrikli hafif ticari araçlarımızla 2014 yılında Benelux ülkelerinde çalışmaya başladık, 2015 yılı içinde de İngiltere’de faaliyet göstermeye başlıyoruz. Kuzey Avrupa ülkelerinde karbon salınımının azaltılması ve şehir içi taşımanın elektrikli araçlarla yapılması için merkezi hükümetler ve belediyeler ciddi teşvikler sağlıyorlar. Elektrikli araç alımında vergi alınması yerine fiyat indirimi, yıllık motorlu taşıtlar vergisinin sıfır olması, şehir merkezlerinde kapalı yollara gün içinde girebilme ve park yasağından muaf olmak bunlardan bazıları. Bu teşvikler, müşterilerimizin bu araçların kullanılması konusunda daha çabuk ikna olmalarını sağlıyor.” dedi.

Bu oprasyonun gerçekleşmesinde BD Otomotiv’in Benelüks ülkeleri yetkili satıcısı Innimo firmasının etkili oduğu da belirtildi.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here