Boşuna mı aldım o sarımsak ezme aletini!

 

Otomobilinizi nereden alırsınız?

Bir yetkili bayiden sıfır kilometre, ikinci el galerisinden veya pazarından, tanıdık birinden… Hangisinden?

Ben bu aralar farklı bir mecrayı deniyorum. Tutarsa otomobile para vermeyeceğim ama neredeyse küçük bir otomobil fiyatı kadar para harcayacağım…

Tamam abartıyorum belki.

Otomobil dışında, istediğim her şeyi satın alarak yeni bir otomobil sahibi olabilirsem sizi de haberdar ederim.

 

Birkaç kez çekilişlere katıldığım olmuştur, doğrudur…

En son bir alışveriş merkezinin çekilişinde Alfa Giulietta’ya göz koymuştum. Kör talih işte , çıkmadı. Halbuki yaptığım alışveriş miktarının karşılığında beş başvuru hakkı kazanmıştım. Hatta bir keresinde yaptığım harcama bir miktar eksik kalmıştı da gidip sarımsak ezmeye yarayan bir alet alarak farkı kapatmıştım.

Hangi çekmecenin dibinde acaba o alet. Atmış olabilir miyim? Yoksa anneme mi verdim? Yazıyı bitirdikten sonra bir bakayım ben… 

 

Farkında mısınız? Neredeyse bir ‘çekiliş ekonomisi’ oluşmuş durumda. Özellikle de eski yıla veda ederken ve yeni bir yıla merhaba demeye hazırlanırken. Yani yılbaşı dönemlerinde. Bu yılbaşı döneminde de tam bir ‘çekiliş çılgınlığı’ yaşanıyor demek yanlış olmaz. Ve bu çekiliş ekonomisinin en arzu edilen nesnesi nedir? Zirvede tabii ki otomobil var… 

 

Alışveriş merkezlerinin yılbaşı etkinliklerine bir baksanız ne demek istediğimi anlarsınız. Benim saydığım 100’den fazla AVM, yılbaşı ödülü olarak çekilişle otomobil veriyor. Ağırlıklı AVM’ler, ama sadece onlar değil. Bankalardan özel firmalara birçok kuruluş otomobil hediyeli kampanyalar düzenliyor. Mesela Vodafone’un da Porcshe Cayman hediyeli bir kampanyası var. Büyük firmalar bir yana orta büyüklükteki marketler bile otomobil hediyeli çekiliş kampanyaları yapıyor. Benim sayamadıklarımı da eklerseniz bir 100 çekiliş kampanyası daha çıkar. Yıl genelinde otomobil hediyeli çekilişleri de düşünürseniz en az 300 çekilişin büyük ödülünün otomobil olduğu ortaya çıkıyor. Sadece İstanbul’da değil. Türkiye’nin dört bir yanında.  Hele Anadolu’da bir AVM tam 3 tane Mercedes CLA veriyor. 

 

Bu arada ne çok AVM varmış. Gün gelecek bu dönemi tanımlayacak en önemli kelimelerden biri AVM’ler olacak hiç şüphesiz… 

 

Otomobil ödüllerinin marka bilgilerini merak ediyorsanız, bu konuda da sizi aydınlatayım.

Lüksler ağırlıklı. Özellikle Mercedes’i ‘çekiliş dostu’ marka olarak tanımlamak istiyorum.  Bilhassa CLA modeli.

Ardından BMW’nin farklı modelleri geliyor.

Orta sınıfın önemli markalarından Peugeot’nun 208 ve 308 modelleri de ödüller arasında çoğunlukta.

Citroen Cactus yeni ve farklı tasarımlı olmasının verdiği avantajla olsa gerek ‘ödüller’ arasında dikkat çekiyor.

Ve Hyundai, Jeep, Toyota, Mini, Ford, Kia da göze çarpan markalar arasında.

Porsche veren bile var.  

 

Lüks deyince aklıma birkaç yıl önce haberini de yaptığı bir olay geldi. Lamborghini, çekilişte kullanmak isteyince bir dondurma firmasına otomobil satmak istememişti. Markanın yaklaşımı hâlâ öyle mi bilmiyorum. Ama ondan bir süre sonra Bentley kazanmak için dondurma çubuklarından birinin üzerinde yazan şifreyi internette bir yerlere yazdığımı hatırlıyorum. 

Karizmayı çizdirdiğim an sanırım. Liste yapacak kadar fazla sayıda çekilişe katılmışım. Çıkmıyor işte niye uğraşıyorum ki… Ama ‘belki’ diye bir umut var ya…

Ben gidip 75 lira daha harcayayım… 

 

 

OTOMOBİL FİRMASINA FAYDASI VAR MI?

 

Peki çekilişler nasıl organize ediliyor ve otomobil firmasına faydası nedir? İşte konuyla ilgili birkaç bilgi: 

 

 – Özellikle yılbaşı alışveriş dönemlerinde araç çekilişi tercih ediliyor. Vergiler genellikle ödülü veren firmaya ait oluyor, kazanan sadece veraset ve intikal vergisi ödüyor. Bu mecburi. Ancak arzu eden firma önceden Milli Piyango’ya bildirerek ÖTV ve KDV’yi kazananın ödemesini tercih edebiliyor. 

 

– Kafanıza göre bir şey yapmanız mümkün değil. Yoksa Milli Piyango’nun katı kurallarına çarparsınız. Yani anlayacağınız önüne gelen çekiliş yapamıyor. Milli Piyango İdaresi 67,42 TL üstündeki tüm hediyeleri çekiliş kapsamına alıyor.

 

– Genellikle reklam yeri karşılığı araçları bedava isteniyor, projeye göre araçlar barter olarak veriliyor ya da belli bir indirim oranı ile satılıyor.

 

–  Çekilişler genellikle bir konsepte bağlanıyor, hem markaya hem de hediyeyi veren kuruma karşılıklı katkısı olacaksa partnerlik çerçevesinde çalışılabiliyor.

 

 

PEUGEOT DA OTOMOBİL VERİYOR!

 

Bir otomobil firması çekilişli bir kampanya yaparsa tabii ki büyük ödül bir otomobil olur. 22 Ekim – 20 Aralık arasında Peugeot Yetkili Satıcıları’na gelerek Peugeot 308 test sürüşü yapanlar 308 hediyeden birini kazanma şansına sahip olacak. Aktivitenin büyük ödülü olan 1 adet Peugeot 308’i ise ‘Yılın Sürücüsü’ kazanacak. Büyük ödülün yanı sıra test sürüşü yapanları 7 adet Iphone6, 50 adet Ipad Mini ve 250 adet Sennheiser Bluetooth kulaklıktan birini kazanma şansı bekliyor. 

  

  

 

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here