Kişiye özel elektrikli araç şarj istasyonu rotası

Bosch Grubu, elektrikli araç sürücülerine Avrupa çapındaki en büyük şarj istasyonu ağlarından birine erişim verecek bir şarj servisi geliştirdi. Yeni uygulama, 150 binden fazla elektrikli araç şarj istasyonu ve kişiselleştirilebilir rotalarıyla kullanım kolaylığı sağlayacak.

Elektrikli araç sürücülerinin en çok arzuladığı şey aracını kolayca şarj edebilmek. Sürücüler; hemen boş bir şarj istasyonu bulmak; parola ve izinle uğraşmadan erişim sağlamak ve şarj süresini iyi değerlendirmek istiyor. Ancak mevcut durum bundan oldukça farklı.

Elektrikli araç sürücülerinin akıllı telefonlarında ortalama 6 adet şarj uygulaması var ve sürücüler beşten fazla şarj kartıyla uğraşmak zorunda.

Şarj istasyonlarındaki fiyatlar da değişiklik gösterebiliyor. Elektrikli araç sahiplerinin, nasıl belirlendiği açık olmayan elektrik fiyatları ve birbirinden karmaşık çeşitli ödeme yöntemleri yüzünden kafası karışıyor.

Bosch ise elektrikli araç şarj istasyonu konusundaki karışıklığı çözmek için yeni bir sistem geliştirdi. Şirket, Avrupa çapındaki en büyük şarj istasyonu ağlarından birine erişim sağlıyor. Kullanıcılar, kişiselleştirilebilir servis sayesinde akıllı telefonlarını kullanarak, 16 Avrupa ülkesinde 150 binden fazla şarj istasyonunu bulabilecek.

Tek tıkla, 200 bin istasyon telefonda
Bosch’un elektrikli araç şarj istasyonu için akıllı telefon uygulaması üzerinden giriş yapmak yeterli. Böylece sürücüler yeni şarj istasyonları için ön kayıt yapmadan; ne zaman ve nerede isterlerse araçlarını şarj edebilecek.

Kaydolmak, aracı şarj etmek ve ödeme yapmak sadece birkaç ‘tık’ sürüyor., Fiyatlar ise kullanıcılara açık bir şekilde yansıtılıyor.

Genişlemeye devam eden Bosch şarj istasyonu ağının, 2020 sonuna kadar Avrupa genelinde 200 bin şarj istasyonuna ulaşması bekleniyor.

Kişiye özel elektrikli araç şarj istasyonu rotası

Planlanan şarj istasyonları doluysa, navigasyon sistemi yeni bir şarj istasyonuna giden rota belirleyecek. Tavsiye edilen rotalar ve şarj istasyonları, sürücülerin kişisel tercihlerine göre adapte edilecek.

Örneğin, şarj istasyonu içerisinde dolumunun daha çabuk ya da daha ekonomik olarak planlanması mümkün hale gelecek. Sürücüler, sistemden kendilerini restoranlara yakın olan ya da bedava kablosuz internet hizmeti veren şarj istasyonlarına ulaşabilecek. Böylelikle pil dolum süresini verimli bir şekilde geçirebilecek.

Sistem, kullanıcıların satın aldıkları ürünleri şarj istasyonlarına teslim etme ya da indirim kuponlarını yakındaki restoranlarda ve alışveriş merkezlerinde değerlendirme gibi imkanlar sunarak, pil dolum süresini daha verimli kullanmanın önünü açacak.

Navigasyon ve şarj dolum sistemi, yapay zeka ve makine öğrenmesi sayesinde, sürekli olarak iyileşerek gelişecek. Sonuç olarak, her şarj dolumunda tavsiyeler ve kişiselleştirilmiş hizmetler gelişmeyi sürdürecek ve araç şarj etme deneyimi, sıkıcı bir iş olmaktan çıkacak.

Filolar ve şirketler de basit şarj dolum sisteminden faydalanabilecek

Elektrikli araçları şarj etmek için geliştirilen Bosch çözümleri; araç üreticileri, filo yöneticileri ve mobilite hizmet sağlayıcıları tarafından kullanılan şarj istasyonu bulma uygulamalarıyla uyumlu olarak çalışıyor.

Firmalar, elektrikli araç şarj istasyonu ağını kendi uygulamalarına ya da araçların bilgi-eğlence sistemine entegre edebilecek. Ağdaki bilgi, şirketlerin kendi çalışanları ya da müşterileri için sundukları şarj istasyonları hakkındaki bilgi ile desteklenebilecek.

Burada Bosch, şarj noktaları, iş ortağı yönetimi, faturalandırma konularını üstlenecek ve gerekli bilgi işlem altyapısını sunulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz