Boşanma tamam sıra yeni evlilikte

Bu yılın Türkiye otomotivindeki en önemli olaylarından biri de sürpriz Nissan distribütörlük değişikliği oldu. Sürpriz açıklamanın ardından Rekabet Kurulu tarafından da onaylanan bu değişim, ekim ayında tamamlanacak. Ekimden itibaren artık Nissan, Türkiye’deki rekabette kendisi yer alacak. Sumitomo, Nissan’ı Türkiye’de bırakırken, lastikte Türkiye’deki faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek.

Nissan satışına REKABET KURUMU onayı

Nissan’ın Türkiye operasyonunu Sumitomo’dan devralması akıllara son yılların en önemli sorularından birini akla getiriyor.

Daha önce Nissan Başkanı Carlos Ghosn’un açıkladığı üretim yatırımı için Türkiye’yi düşünüyoruz” açıklaması ve ardından Oyak Renault Başkanı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Çağlar‘ın “Nissan gelecekse onlara yerimiz hazır” daveti, Türkiye’deki Nissan patronluğunun el değiştirmesini çok önemli hale getirdi yorumları ağırlık kazandı.

Türkiye’de 20 bin adetleri geçen satışları ile pazarda Qashqai ile yer edinen Nissan’ın geleceği açısından önemli olan bu soruyu Celal Çağlar’a sorduk.

Çağlar ile Frankfurt’ta Renault standında yaptığımız görüşmede şu yanıtı aldık:

“Boşanma gerçekleşti. Başkasıyla evliyken bir diğeriyle uygun olmazdı. Şimdi boşanma gerçekleşti. Sıra yeni evliliğe geldi.”

Nissan’ın Türkiye’yi üretim için düşündüğünü hatırlatmamız üzerine, “Artık Sumitomo ile ayrılık gerçekleşti. Sıra yeni evliliğe doğru gidiyor. Her şey sırayla. Nissan, şimdi yeniden üretim odaklı hale geldi.” cevabını verdi.

MEGANE TÜRKİYE’DEN GİTTİ Mİ?

Bu arada yeni Megane HB’in İspanya’da üretilecek olması, Türkiye fabrikası açısından yeni bir sonuca yol açtı. Megane Türkiye’den gitti şeklinde yorumlanacak bu soruyu Celal Çağlar’a yönelttim.

Renault Megane, Türkiye’den gitti

İşte cevap:

“Yeni Megane 4. nesil hatcback artık İspanya’da üretilecek. Bu Türkiye’de Megane üretiminin bittiği anlamına gelmez. Bizim Bursa fabrikası için önemli olan kapasitesini sonuna kadar kullanmaktır. Megane gider, başkası gelir. Clio’nun neredeyse tüm versiyonlarını biz üretiyoruz. Bu devam edecek. Megane gitti diyemeyiz. Fabrikada boş kapasite yok. Ben, boş kapasite olursa bana uyan modellerle doldururum. Megane hactback üretimi bu yıl 10 bin adete inmişti. Yeri hemen dolacak bir rakam bu. Önemli olan 6 bin kişinin çalışması, yüzde 75-80 ihracat yapması, kar ve verimlilik üretiyor olması. Halen Bursa’da Clio, Fulence ve Clio Spot Tourer üretiliyor.

İşte 4. nesil yeni Megane

FLUENCE NE ZAMAN YENİLENECEK?

Peki Megane ailesindeki yenilenme Fluenca’a ne zaman yansıyacaktı.

İşte Çağlar’ın bu sorumuza yanıtı:

“Fluence modelinin yenilenmesine biraz zaman var.”

Kulislerde yeni Fluence için 2016 yılının yaz aylarına tarih veriliyor. Ve bu kez adının yeniden Megane Sedan olacağı da konuşuluyor.

Yeni Fluence için ne büyüklükte bir yatırım yapılacağı konusuna ilk açıklığı getiren Çağlar, “Çok büyük bir yatırım olmaz. Örneğin 4. nesil Megane için İspanya’da sadece 80 milyon euroluk bir yatırım yapıldı. Orta sınıfa tamamen geri dönmemizi sağlayacak yeni Talisman ki tamamen baştan yaratıldı 430 milyon euroluk bir yatırım yapıldı.”

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here