BMW motorlu Land Rover ve Jaguar dönemine doğru

Peugeot motorlu BMW, Ford motorlu Volvo, Mercedes motorlu Renault, Dacia motorlu Mercedes, Nissan motorlu Renault derken yeni bir motor ortaklığı doğuyor. Jaguar ve Land Rover tarafından geliştirilen yeni nesil Ingenium motor ailesi, 4 ve 6 silindirli benzinli ve dizel motorları eskilerin yerine koydu. Ancak, serinin zirvesi için yeni ve güçlü motorlara ihtiyacı var. İşte bu da BMW motorlarına duyduğu ihtiyacı ortaya çıkarıyor. Önümüzdeki dönemde BMW motorlu Land Rover ile Jaguar modelleri yola çıkacak gibi görünüyor. Jaguar Land Rover patronları, yeni bir AJ8 geliştirme yerine, BMW’den motor almayı rasyonel buluyor.
 
Volvo gibi, Ford ile yollarını ayırdıktan sonra Jaguar ile Land Rover markalarının ilk önceliklerinden biri, eski patronla köprüleri atarak, yeni bir motor geliştirmek olmuştu. Şirket bu sorunu yeni Ingenium motor ailesiyle çözdü.

BMW motorlu Land Rover ve Jaguar: JLR AJ8’in yenisin arıyor

BMW motorlu Land Rover

Her iki markanın da ihtiyaçlarının büyük kısmını benzinli veya dizel, 4 veya 6 silindirli modüler motor serisi karşılıyor. Yakında elektrikli motorlar da devreye girecek.

Öte yandan, V8 AJ 8 kodlu 4.2 ve 4.5 lt hacimli motor Jaguar modellerinde yılların ağırlığını taşıyor. 90’lı yılların ortalarında doğan bu motor, güncel kriterlere pek uymuyor. Ancak motor hacimleri gibi ekonomik durum göz önüne alındığında; Jaguar ile Land Rover yeni bir motor bloğunun gelişim ve tasarımına kalkışmak istemiyor.

Bu nedenle BMW ile elektrikli taşıtlar alanında imzalanan son stratejik ortaklığın bir uzantısı olabilecek bir motor paylaşımını görüşme konusu yapma konusu masanın üzerine geliyor.

Her üç marka Borusan çatısı altında

Aslında bu markaların işbirliği bir nevi Türkiye’de Borusan Otomotiv çatısı altında işbirliği halinde. Uzun yıllardan bu yana bu markalar aynı çatı altında, aynı servislerde aynı show roomlarda satılıyor. Türkiye genel müdürleri farklı isimler olsa da üstte kaptan aynı. BMW motorlu Land Rover ve Jaguar vergiler nedeniyle Türkiye pazarına fazla hitap etmeyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz