10 dakika şarjla 120 km gidebilen fişli BMW iX Türkiye’ye gelecek

Almanların elektrikli otomobil atağı belki aşı çalışmaları kadar olmasa da yine hızla ilerliyor. Umarız aşı geliştirmeleri başarılı olur. Ama elektrikli otomobilleriyle Almanların başarılı olacağının işaretleri geliyor.

BMW, elektrikli otomobil modellerinin amiral gemisi olacak yeni iX testlerini sürdürüyor. 10 dakika şarjla 120 km gidebilen fişli BMW iX seri üretime başlayacağı 2021 yılı sonlarında Borusan Otomotiv tarafından Türkiye’ye de gelecek.

Bu otomobil için gerçekleştirilen son testlerde otomobiller en soğuk kış ortamında zorlanıyor, motor ve diğer teknik tepkiler, donma karakteristiği, sıvıların durumu en ince ayrıntıya kadar ele alınıyor.

Elektrikli motorlara sahip araçlar ve donanımları açısından oldukça yeni olan bu testler, aracın seri üretimi öncesi verilerinde kullanılıyor. Bakalım yeni test edilen Korona covid-19 aşıları mı, yeni elektrikli otomobiller mi hatasız olarak yollarına devam edebilecek.

Elektrikli BMW iX seri üretim öncesi son testlere tabi tutuluyor. Kuzey Kutup Dairesi’nin en zorlu hava koşulları elektrikli motorlarını, dört tekerlekten çekiş sistemini, şarj ünitesini ve yüksek voltajlı pillerin dayanıklılığını test ediyor.

Bu testlerin de başırılı olmasıyla yeni BMW iX 2021 yılı başında seri üretime alınacak.

Yüksek voltajlı piller ve şarj teknolojisi için son derece düşük sıcaklıklarda saha testleri uygulanıyor. Böylece, şarj seviyesinin durumu kontrol edilirken; bir yandan da yüksek voltajlı pillerin optimumda çalıştığı sıcaklık aralıkları takip edilebiliyor.

BMW iX, Norveç’in Mageroya adasındaki Kuzey Burnu’nun bomboş yollarına kendini vurdu.

BMW iNEXT konseptinden yola çıkıldı

Geçtiğimiz yıl lanse edilen iNEXT konseptinin seri üretim versiyonu olarak sahneye çıkan iX; markanın Almanya’daki Dingolfing fabrikasında üretilecek ve 2021 yılının son çeyreğinde Türkiye’de yollarla buluşacak.

  • Gelecekteki BMW modellerine de öncülük etmesi planlanan BMW iX, 500 bg gücü, 0-100 km’ye 5 saniyenin altında ulaşabiliyor.
  • Yeni WLTP kriterlerine göre 600 kilometreden fazla sürüş menzili var.
  • BMW iX bataryaları hızlı şarj ile 40 dakikada yüzde 80 doluluğa ulaşabiliyor. Sadece 10 dakikalık şarj ile 120 km menzil gidebiliyor.
  • Yeni otomobil, iki elektrik motor, güç elektronikleri, yüksek voltajlı batarya ve şarj teknolojisini de kapsayan 5. nesil BMW eDrive teknolojisine sahip.
  • BMW iX’in yol tutuş yetenekleri ve kabin içindeki konfor seviyesi, azaltılmış sürtünme kuvveti ile alüminyum uzay çerçevesi ve sınıfında öncü ‘Carbon Cage’ ile sağlanıyor.
  • BMW iX’in 0.25 Cd’lik sürtünme katsayısı, BMW iX’in menziline tek başına 65 kilometrelik katkıda bulunuyor.

 


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz