BMC’den yeni mektup

 

BMC'de aylardır tek sir ses çıkmıyordu. TMSF' ihalesinden sonra BMC'yi satın alan ES Mali Yatırımlar AŞ ortaklığının şirketin ylönetimini devralması, çalışanlarla bayramlaşması, yeni CEO'nun makamına geçmesi gerçekleşmişti. Devir işleminin tam olarak bitip bitmediği konuşuluyordu.

Şimdi BMC içinde neler olduğuna dair ilk haberler yeniden8 gelmeye bşaladı. Konunun izleyicileri doğru ve ciddi bir haber aldığımızda buna yer verdiğimizi bilirler.

Geçenr verdiğimiz habere gelen bir çalışan yorumu da dikkat çekici.

 

Sorularına cevap alamayan, akıllarında haklarına yönelik takıntı olan çalışanlar, kendi resmi sitelirinde bulamadıkları çözümü, kamuoyuna açık, şeffaf yayınlarda arıyor.

Keşke ilgililerin kapalı devre mecraları çalışanlara gerekli cevabı verebilse de bu postalar bize kadar ulaşmasa ve kamuoyunun önüne çıkmasa.

Anlaşıldığı kadarıyla ilgililer kurdukları ara sistemin yetersizliğinin ortaya çıkmasından acayip korkuyorlar. 

 

 

İşte o e-posta.

 

 

"Arkadaşlar

Görünüşe göre hepimizin içinde rol aldığı film yeni sezon ile tekrar başladı ve oyuncuların bir kısmı as kadroda oynuyor, benim ve bizim gibi olan arkadaşlar da acaba ne zaman bu filmde rol alırda paramızıda alıp düzenimizi devam ettiririz diye bekliyoruz.Yani basitçe söylemek gerekirse bize bir ümit verdiler bizde çıkmadık candan ümit kesilmez dedik bekliyoruz bakalım.

 

Ama bu bekleyiş nereye kadar bilemem. Hala işten çıkarılmadık (kendi adıma söylüyorum ayda 450 – 500 lira para alıyorum), 10 günlük sigorta yatırıyorlar bunun yanında kendimde iş yapıyorum aylık kazancım bmc de çalışırken aldığım paraya denk geliyor; buraya kadar herşey dışarıdan normal görünüyor. Fakat detaylı bir değerlendirme yapınca her ay 20 günlük sigorta eksik yatıyor, bu da aklıma (GSS) genel sağlık sigortası primi yatırmamız gerekli mi? sorusunu getiriyor.

Bildiğim kadarıyla eksik yatan pirim için borçlanıyoruz, ileride ciddi bir borç ile karşı karşıya kalmayalım. Diğer bir sorun ise her ay 10 günlük ücret alıyoruz ve bu 10 günlük ücret kuru (net) yani sosyal haklar içinde yok. Her ay kaybım kendi adıma 1200 lira.

Ben şu an dışarıda çalışıyorum kazanıyorum ama neden asıl işim olan bmc de çalışmıyorum da dışarıda kendimi harap edip, yıpratıp çalışıyorum. Aylık zararımızı siz hesaplayın.

Bu söylediklerim basit olarak ilk bakışta göze görünen kayıplarımız.

 

Bir de şu var mağdur olan biziz, durum ortada sadece bir açıklama bekliyoruz, gerek hepimizin kullandığı sosyal paylaşım sitesinde, gerekse sendika temsilcilerimizden bilgi almak istediğimizde verilen cevaplar hep yuvarlak ve genel oluyor. Artık korkmayın çok güzel olacak, daha iyi olacak, hep genel olarak oyalama taktikleri… Ama itiraf ediyorum, bu oyalama taktiklerinde gerçekten çok başarılılar. Tebrik ediyorum.

 

Aslında benim şöyle bir fikrim var, neden bu dışarıdaki çağrılmayan insanlara çıkış verilipte arkadaşlar şu an iş durumumuz ortada sizi çıkarıyoruz ama işler açılınca personel ihtiyacında öncelik size verilecek deyipte bize yol verseler bizde önümüzü görsek olmaz mı?

Bence bu mantıklı bir yol, böylece işverende yeni elemanı düşük maaşla işe alacak karlı olacak. Ben bu sıradan bir işçi kimliğimle bunu düşünebilirken, neden yönetici konumundaki kişiler yada danışmanlar bunu düşünemiyor yada bundan daha iyisini düşünüp hayata geçiremiyorlar.

 

Şimdi birde bmc yavaş yavaş taşınacak haberleri var ortada.

Tabi resmi olmayan kaynaklardan gelen haberler bunlar. Ben size birşey söyliyeyim mi?  

Bmc camiasında her zaman olduğu gibi önce bir haber fısıltı gazetesi ile yayılıyor ilgililerin nabzı yoklanıyor eğer sert bir tepki yok ise umulmadık bir anda bu haber gerçek olabiliyor.

Şimdi diyorlar ki yılbaşından sonra start verilecek, göreceğiz… Bizim kaçıncı yılbaşımız bekleyerek geçen……

 

Arkadaşlar ben daha iyi olacağına inanmak istiyorum. Çünkü bmc yi seviyorum.

Şu an çok şükür kendi işimi kurdum ama hala aklım bmc de.

Yaşamayan bilmez. Belki geri çağrılırsak aynı ortamı bulamayacağız ama başta da dediğim gibi bir ümit.

Ben herşeye rağmen, yalan bilgilerle kandırılsam da, maddi ve manevi olarak geçirdiğim 2,5 – 3 senede çok şeyler kaybetsem de, beni bu fabrikadan çıkartmadıkları sürece ümidimi kaybetmeyeceğim.

Benim gerçekten bildiğim ve inandığım şey bu dünyanın hesabı gerçekten bu dünyada görülüyor, bu hesap görülürken inanın hesabı veren ne olduğunu anlamıyor, ama hakkı yenen mağdur edilen apaçık herşeyi görüyor.

 

Yazdıklarımla başınızı ağrıttım fikirlerimi düşüncelerimi paylaştım.Yazdıklarım birileriniz rahatsız ettiyse amacım bu değildi özürdilerim.

İnsanlar dostlarıyla zaman zaman helalleşmeli diye düşünüyorum HAKKINIZI HELAL EDİN, benden yana helal olsun…

En kısa sürede hepimizin hak ettiği yerde görüşmek üzere.

SAYGILARIMLA…."

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here