Benzin ve motorine yaklaşık yüzde 5 zam bekleniyor

Benzin ve motorin fiyatlarına zam gelmesi bekleniyor. Henüz resmi açıklama yapılmadı ama bu gece yarısından itibaren benzinin litresinde 37, motorin litresinde 32 kuruş fiyat artışı olması bekleniyor. Akaryakıt fiyatları, petrol piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatları ve dolar kuruna bağlı olarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu gece 12.00 sonrası zam gelmesiyle birlikte benzin litre fiyatı yeniden 6 liranın üzerine çıkacak; İstanbul’da 6,1 liranın üzerine Ankara’da ise 6,2 liraya yaklaşacak. Motorin ise İstanbul’da 5,6 lira Ankara’da 5,7 lira üzerinde satılacak.

Brent ve dizel fiyatları artış gösterdi.

KOnuyla ilgili olarak PETDER Başkanı Selim Şiper bir açıklama yayınladı:

Petrol fiyatlarında kötü haber

Petrol Sanayi Derneği – PETDER Yönetim Kurulu Başkanı Selim Şiper, dünden beri artışa geçen petrol fiyatlarını değerlendirdi. Güncel Brent ve dizel fiyatları hakkında bilgi veren Şiper, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

Geçtiğimiz hafta, EPDK’nın önderliğinde Türkiye’deki bazı akaryakıt dağıtım şirketleri, pompa satış fiyatlarında indirime gitmişti. Sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının kaldırılması ile bunun pozitif etkisinin görüleceği öngörülüyordu. Ancak, OPEC üretiminin kısıtlanması ile birlikte petrol fiyatlarının da tekrar yükselişe geçtiği görülmektedir. Son bir ay içerisinde 20 USD’den 42-43 USD’ye yükselen brent petrol, 200 USD’den yaklaşık 350 USD’ye yükselen dizel ürün fiyatından dolayı pompa fiyatlarının artması söz konusu olmuştur.

Tüm bu gelişmeler, Türkiye akaryakıt piyasasındaki bazı dağıtım şirketlerinin geçtiğimiz hafta uygulamaya koydukları indirimlerin dışında seyretmiştir.

İndirilen marj seviyeleri korunmakla birlikte, petrol piyasasında yaşanan bu gelişmelerin tetiklediği ürün fiyatındaki artışın, maalesef önümüzdeki günlerde pompa satış fiyatlarına da yansıması beklenmektedir.

Petrol fiyatlarının bir müddet daha 40-50 USD arasında kalacağını öngörüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz