Ben araziye çıkamam diyene premium offroad paket

Tatil planları değişmeye başladı. Deniz-kum-güneş üçgeninin yerini, doğa ile başbaşa geçirilecek saatler, mücadeleci parkurlar, eğlenceli tarih anlatımı gibi yeni reçeteler listeye ekleniyor. Yemek turları, sonsuz açık büfeler, kalabalık oteller, hazır yemekler ifadesiz kalıyor. Bunların yerini mıcır kaplı dağ patikaları, yıkılmış ağaçlarla kapanmanın sınırındaki orman yolları alıyor. Aracına ve kendine güvenenler binlerce yıllık geçmişe sahip tarihi kent kalıntılarının olduğu orman içlerine ya da ağaçların el ayak çektiği 2 bin metre rakımların üzerindeki zirve etekleri gibi offroad ortamlara “gazlıyor”.

Tabii bunun bir bedeli var: 4×4 aracınız olacak veya kiralama yapacaksınız; yemek sizin için yüksek bir platoda yenebilecek doğal ürünleri ifade edecek; Starbox, Mac burger aramayacaksınız, ceylan yavrularını görünce heyecanlanacaksınız, tv’yi interneti hatta telefonu aklınıza getirmeyecekseniz. Daha sıralanabilir ama bir de lastiklerinizle jantlarınız bu yollara uygun olacak.

Öncelikle öyle kar kış lastiği değil, AT denilen sıkı bir çamur lastiği sizin çok işinize yarar bu yollarda. Hele bir de sonbahar gelmişse yağmurlar başlamış da o dağ ve orman yollarında çamurlu sulu kısmen de buzlu satıhlar oluşmuşsa… AT kodlu lastikler baş kurtarıcınız oluyor ve bir de yolda kalmamak anlamına geliyor.

Sürüş izlenimi: AT lastik, kış lastiği farkı

Arazi koşullarında araç kullanmak, normal yolda kullanmaktan çok daha farklı özeliklere sahip. Hız değil, dayanıklılık, esneklik ve güç öne çıkıyor. Yollardaki keskin kayalar, derin çamurlu çukurlar, sık sık karşınıza çıkan engeller. Yumuşak çamur alanlar, buzlu sular, killi toprak, yosunlu ıslak zemin arazinin sıradan kondisyonları. İşte bunlarla başa çıkmak için AT lastiklere ihtiyacanız var. Kış lastikleri beklentiyi karşılamıyor.

10 bin liralık Mickey Thompson AT lastikler offroad yol koşullarında üzerlerine düşen görevi hakkıyla yerine getirdiler. Burkulma, çamurdan çıkışlarda “self cleaning” yani kendi kendini temizleme gibi özellikleri iyi çalışıyor. Yolu kavraması ve zorlu zeminle mücadelede çok başarılı.

Birlas yeni tarz tatil meraklılarına premium offroad ekipmanlarıyla “Ben araziye çıkamam” diyenlere çözüm öneriyor. Hatta dünyanın en önemli spor jant üreticisi İtalyan OZ markasına tarihinde ilk kez 4×4 jant geliştirtti. Birlas Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Sabancı ve başkan yardımcısı Serdar Demirdağ ile şirketin 2020 planlarını konuştuk; yeni offroad paketli testler için Antalya zirvelerini dört gün boyunca turladık. ABD’den gelen Mickey Thompson marka AT lastikleri, İtalya’da geliştirilen ilk 4×4 OZ Jant’ı Gömbe yaylalarından Beydağları’nın Akdağ gibi en yüksek karlı zirvelerine dokunarak, zor yollarda denedik. Kış lastiklerinin kırıldığı yollarda, neredeyse “düz yol” tadında kilometreler katettik.

Birlas’tan offroad dünyasına özel premium paket

Birlas Kurucu Başkanı Yakup Sabancı

Test sürüşünde konuştuğumuz Birlas Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Sabancı, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: ”Premium jant sınıfında payımız yüzde 10’lara yükseldi. Off road meraklıları için de premium jantlar getirmeye başladık. Hatta OZ markasının bu tür jant geliştirmesinde etkili olduk. 2020’de toplamda 2.500-3 bin adet jant satışı hedefliyoruz”.

Ocak ayından itibaren ekonomik tip jant satışına da start vereceklerini dile getiren Sabancı; bu segmentteki satış hedeflerini ise 13-15 bin adet olarak kaydetti.

Birlas halen Borusan Oto BMW servislerinde lastik bölümlerinin yönetimini yürütüyor. İstanbul Seyrantepe ve Çekmeköy’deki mağazalarıyla da faaliyetlerini sürdüren şirketin yeni faaliyet alanlarından biri de Birlas Garage. Seyrantepe Birlas ile hizmet vermeye başlayan bu birim mekanik ve servis lakım hizmetleri de veriyor. Türkiye çapında 20 nokta ile bu hizmetlerini sürdüren şirket, sayıyı 22’ye çıkaracak. Kurumsal kimlik çalışmasını tamamlayan Birlas, franchise ünitelerin dönüşümünü gerçekleştirecek.

Şirket 5 yıl içinde Orta Avrupa pazarına da bu markayla açılmayı planlıyor.

Scooter lastiği pazarına giriyor

Birlas olarak Yasko markasını geliştirdiklerini anlatan Sabancı; motosiklet yağı, motosiklet lastiği, otomobil timezlik ürünleri, motosiklet giysileri gibi alanlarda yatırıma hazırlandıklarını açıkladı. Pakistan’da üretim yapan bir firmaya Yasco markalı scooter yastiği ürettirip, ocak ayında piyasaya sunacaklarını kaydeden Sabancı, motosiklet yağında ise Belgin Motor Yağları ile anlaştıklarını, EPDK’dan izin aşamasında olduklarını ifade etti.

Lastik ve motor yağında ekonomik çözüm olacaklarını belirten Yakup Sabancı, Yasco markasıyla 4×4 araç lastiği üretiminin de hedefleri arasında olduğunu dile getirdi.

2020 yılında internet üzerinden lastik satışına da başlayacak olan şirket, 2019 yılını 45 milyon TL ciro ile kapatma hesapları yapıyor. Şirketin 2020 hedefi ise 60 milyon TL ciroyu yakalamak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz