Bayramda daha güvenli yolculuk yapmak sizin elinizde!

Okullar tatil oldu, yaz resmen başladı; yaklaşan seçimler nedeniyle oy kullanacakların birçoğu uzun tatil yolculuğunu bekletmeyi tercih etse de Ramazan Bayramı için seyahatler olacak.

Özel araç sürücüleri için güvenli yolculuk tatil ya da aile yanına sağ salim gidip yine sağ salim dönmekten geçiyor. İşte bu nedenle seyahate çıkmadan önce biraz zaman ayırın. Ve aracınızda yapılması gereken bakım ve onarımların, yolda sizin dikkat etmeniz gerekenlerin neler olduğuna bir bakın…

Seyahat öncesi bakım

Yola çıkmadan hızlıca yapılacaklar

Aracınızda ilk yardım çantası olduğundan emin olun. Aracınızda yedek lastiğin sağlam ve havasının tam olduğundan emin olun, takım ve avadanlıklar (kriko, bijon anahtarı ve varsa şifreli bijon, tornavida ve pense) araç üzerinde tam ve eksiksiz olarak bulundurun.

Aracınızda çekme halatı ve takozların olduğundan emin olun. Reflektörler ve fosforlu yelekler yolda oluşacak bir arızada sizi diğer araçlara karşı güvenlik amaçlı olarak dikkat çekici kılar.

Seyahatin konforu için klima gazında sorun olmamalı

Aracınızda her duruma karşı taşınabilir çok amaçlı elektrikli pompa ve takviye kablosu bulundurun. Aracınızın iç ve dış temizliği yola çıkmadan önce yapılmalı. Bu araç içinde uzun zaman geçirileceği için yolculuk edenlerin ve özellikle çocukların konfor ve sağlığı için gerekli.

Son olarak yola çıkmadan önce dinlenilmeli, uykulu yorgun ve alkollü yola çıkılmamalı. En fazla 4 saat dinlenmeden araç kullanılmalı ve en az 30 dk mola verilmeli ve bir gün içinde en çok 8 saat araç kullanılmalı.

Yolda mobil servis hizmeti verenler de var!

Eğer yolculuk 8 saatten fazla sürecek ise yedek bir sürücü ile dönüşümlü olarak araç kullanılmalı. En önemlisi gece yolculuğundan mümkün olduğu kadar kaçınılmalı ve gündüz yolculuğu tercih edilmeli.

Seyahat öncesi motor bakımı gerekebilir

Uzman desteği alabilirsiniz

Özel araç sürücüleri için güvenli yolculuk sadece uzun tatil ya da bayram seyahati öncesi geçerli değil elbette. Genel olarak yapılması gereken birçok bakım var. Bunları tek başına yapabilmeniz mümkün olmayacaksa, bu konuda Brisa kuruluşu Otopratik ve benzeri uzman yerlerde de çözüm bulabilirsiniz.

Lastiklerin durumu kontrol edilmeli. Lastiklerin diş ve kanal derinliği 3 mm’den fazla değilse, baloncuk oluşmuş ise değiştirilmeli. Aracın ön düzen ayarları (rot-balans-kamber-kaster) kontrol ettirilmeli. Aracın amortisörleri, amortisör takozları ve diğer süspansiyon sistemleri incelenmeli. Patlak amortisörler araçta vuruntuya, savrulma ve kaymalara neden olacağı için yenisi ile değiştirilmeli.

Fren bakımları ihmal edilmemeli

Aracın fren tertibatı gözden geçirilmeli ve hidrolik sıvısı tamamlanmalı, gerekli ise disk ve balatalar değiştirilmeli. Aracın vantilatör kayışı ve triger kayışı incelenmeli, eskimiş aşınmış yaralanmış ve çatlaklar oluşmuş ise yenisi ile değiştirilmeli.

Aracın motor ve şanzıman yağları kontrol edilmeli ve eksik ise tamamlanmalı. Hava ve yağ filtreleri gerekiyor ise değiştirilmeli veya yakın zamanda değişmiş ise hava filtresi basınçlı hava ile temizlenmeli.

Araçta LPG sistemi mevcut ise bakımı ve ayarları yapılmalı. Aracın soğutma sıvıları ölçülmeli ve eksik ise tamamlanmalı. Cam suyu doldurularak silecekler ve silecek süpürgeleri kontrol edilmeli eskimiş ise değiştirilmeli.

Seyahatte tatsız bir durum yaşamamak için yola çıkmadan aracınıza biraz zaman ayırın

Konforlu yolculuk için aracın klima ve havalandırma sistemi kontrol edilmeli, gerekirse klima gazı bastırılmalı. Polen filtresi yenisi ile değiştirilmeli. Aracın aydınlatma ve sinyalizasyon ekipmanları gözden geçirilerek patlak lambalar varsa yenisi ile değiştirilmeli.

Aracın aküsü ölçülmeli ve aracın dinamosunun aküyü şarj edip etmediği gözden geçirilmeli. Aracın ateşleme sistemi incelenerek buji, buji kabloları eski ise değiştirilmeli. Bunlar, yakıt sarfiyatında ve çekişte önemli payı bulunan parçalardır.

Aracın tüm göstergeleri ve sigortaları gözden geçirilmeli, arızalı olan sigortalar değiştirilmeli. Özellikle hararet ve yakıt göstergeleri çok önemli olduğundan yanlış okuma yapan var ise tamir edilmeli.

10 bin TL “hurda indirimi” ile alınabilecek 30 otomobil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz