Bayraktar-Citroen yolculuğu 20 yaşında

Büyük zararlar, işten çıkarmalar, fabrika kapatmalar Fransız PSA’nın son 5 yılına damga vurdu. Şirket sonunda ortaklık yapısını değiştirerek, personel bazında küçülerek, ana pazarını Avrupa ülkelerinden Çin’e taşıyarak ve yönetim yapısını değiştirerek bu dönemin üstesinden gelmeyi başardı. PSA’nın Citroen ayağını artık bir İngiliz kadın yönetiyor. Linda Jackson Citroen’in başına geçerek, markayı yeniden kârlı sularda yüzdürüyor.

Fransız marka, yeni dönemde yoluna lüks DS markasını mevcut bünyeden ayırıp, Peueot ile Citroen modelleri ve pazarlaası arasına mesafe koyarak yoluna devam edecek.

Yeni dönemdeki yolculuğunda üç markanın yeteceği PSA, Türkiye’de yoluna Bayraktar Grubu ve Citroen ile DS markalarıyla devam ediyor.

Bu stratejik ortaklık 20. yılını doldurdu.

Citroen’in Türkiye’deki 20. yılı için Türkiye’ye gelen Citroen CEO’su Linda Jackson ve PSA Yönetim Kurulu üyesi ve Ortadoğu Afrika Operasyonları Başkan Yardımcısı Jean-Christophe Quemard, Bayraktar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar ile birlikte Boğaz’a tepeden bakan İzzetâbâd Kasrı’nda gazetecileri konuk ettiler.

Markanın Bayraktar ile Türkiye’deki 20 yıllık yolculuğunda Meltem Cumbul’un Claudia Schiffer kılığına girmesi gibi magazinsel adımlar da vardı.

Mustafa Bayraktar’ın dediği gibi “İyi ve kötü günlerde bir arada olundu. Bugün gelinen noktada cengaver bayilerimizin payı büyük.”

20 yılda 270 bin Citroen satıldı

Fransız markanın Bayraktar ile birlikte Türkiye’de sattığı araç sayısı 270 bin adeti bulmuş. Yıllık ortalama 13.500 Citroen satmış Bayraktar. Bu rakamla da markanın dünyadaki en iyi distribütörü ünvanını alıyor. Bu araçların 40 bin adeti Bursa’da TOFAŞ tarafından üretilen Citroen NEMO olmuş ki bu da satışın tamamının ithal araçlardan oluşmadığını gösteriyor.

20 yılda 5’i gruba ait 53 noktada 1500 çalışanla yüzde 3.6 pazar payına ulaşmış Bayraktar Grubu.

Hedef 2017 yılında yüzde 4,7’nin üzerine çıkmak. Bunu da 2 yıl sonra çıkacak yeni modellerine güvenerek dile getiriyor.

TÜRKİYE’DE HEDEFİ BÜYÜTTÜ

20 yılı bu rakamlarla tamamlayan Bayraktar Grubu’nun önümüzdeki döneme ilişkin planları, Fransız markanın yönetimi tarafından da paylaşılıyor. Gerek Citroen CEO’su Linda Jackson, gerekse PSA’nın en güçlü adamlarından Jean-Christophe Quemard Türkiye gibi milyonluk bir pazarı özel bir yere koymaya başladıklarını dile getiriyorlar.

Quemard, 6 milyon adetlik bir bölgenin yönetiminden sorumlu olduğunu ve bunun içinde Türkiye’nin 1 milyon adetlik pazarda çok özel bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Bayraktar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, bu yıl sonuna ilişkin planlarını şöyle anlattı: ”Bu yıl için 32 binin üzerinde araç satışı gerçekleştirip, pazar payımızı yüzde 3,6’nın üzerine çıkartacağımızı öngörüyoruz.”

1 MİLYONLUK TÜRKİYE PAZARINA FRANSIZ İLGİSİ

PSA Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortadoğu-Afrika Operasyonları Başkan Yardımcısı Jean-Christophe Quemard, Türkiye’de otomotiv satışlarının bu yıl 1 milyon adetlere yaklaşacağının öngörüldüğünü hatırlatarak, “Pazar olumlu gelişirken, biz de grup olarak Türkiye pazarında önemli bir atılım yapacağız” şeklinde konuştu.

PSA’nın öncelikleri arasında bölgelerdeki kârlı gelişimin ilk sırada geldiğini vurgulayan Quemard, şöyle devam etti:

“Bir yıl önce, grubu bölgelere ve markalara bölme kararı aldık. Bugün burada bunun en mükemmel örneğini görüyorsunuz. Bir bölge, bir marka ve işini büyük başarıyla yapan bir partner bulunuyor. Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde 200 bin satış gerçekleştirdik. Değişen bölgesel organizasyon yapımıza göre, Avrupa ve Çin grubu artık Avrupa, Çin, Ortadoğu ve Afrika grubuna dönüştü.”

Quemard, nisan sonu itibarıyla Türkiye’de grup olarak yüzde 8 pazar payına sahip oldukları bilgisini vererek, “Bu bizim için bir rekor oldu. PSA grubu için Türkiye çok önemli bir pazar. Türkiye’de pazarın bu yıl 1 milyon seviyelerine yaklaşacağı konuşuluyor. Pazar olumlu gelişirken, bizim de grup olarak Türkiye pazarında önemli bir atılım yapacağımızı belirtmek isterim. Yarışa daha da güçlü olarak devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bayraktar Grubu YK Başkanı Mustafa Bayraktar:

YILSONU HEDEFİMİZ YÜZDE 3.6 PAZAR PAYI

Bayraktar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, Türkiye otomotiv pazarından daha da büyük pay alıp, söz sahibi bir oyuncu olmak üzere çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayarak, bu hedeflerinin odak noktasında her zaman Citroen markası ve PSA grubunun olacağını ifade etti.

Bu yıl için 32 binin üzerinde araç satışı gerçekleştirip, pazar paylarını yüzde 3,6’nın üzerine çıkaracaklarını öngördüklerini aktaran Bayraktar, 2017 ve sonrasında ise pazar paylarını yüzde 4,5’in üzerine çıkartmayı hedeflediklerini belirtti.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here