“Grey marketten” 600 bine elektrikli Opel Mokka alanlara uyarı

Opel-Türkiye-Genel-Müdürü

Öyle görünüyor ki 2022 yılında Türkiye elektrikli araç dönemine hızlı geçiş yapacak. Bu geçişte önemli pay almak isteyen markalardan biri de Opel. Alman markanın Türkiye elektrikli araç planı bu yılın son çeyreğinde açıklanacak. Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin, geçtiğimiz hafta yaptığı yeni Mokka lansmanında sorularımızı cevapladı. Bağımsız ithalatçılar tarafından satışa çıkarılan elektrikli Opel Mokka hakkında düşüncelerini de bildirdi.

Alpagut Girgin, 2021 Mokka modelini ilk planda sadece 1.2 lt benzinli motorla satışa sunduklarını; 2022 yılı ilk çeyreğinde elektrikli Mokka modelinin satışına başlamayı planladıklarını söyledi.

Yeni Opel Mokka fiyat listesi için tıklayın

 

Elektrikli Opel MokkaElektrikli Mokka, Türkiye’ye bağımsız ithalatçılar tarafından getirilmeye başlandı. 600 bin TL etiketle satışa çıkan elektrikli Opel Mokka, 50 kW’lik pili ile 324 km ortalama menzil vaat ediyor. Eko sürüş modunda menzil 400 km’nin üzerine çıkabiliyor. Aracın tork değeri 260 nm. Hızlı şarj ünitesiyle 30 dakikada yüzde 80 şarj olabiliyor.

Grey marketten elektrikli Mokka alanlarlar ne olacak?

Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin’e elektrikli Mokka’nın grey markette satışa çıktığını, bu araçlara servis verip vermeyeceklerini sorduk. Girgin, “Türkiye henüz tam anlamıyla elektrikli araç piyasasına hazır değil. Servislerimizin eğitimi yeni başlayacak. Her Opel servisinde elektrikli araç şarj üniteleri yeni kuruluyor. Personel eğitimleri çok yeni başlıyor. 60 satış ve servis noktasının eğitimi yapılacak. Bu nedenle uyarıyorum: Bağımsız ithalatçılardan temin edilen elektrikli Opel Mokka araçlar için biz resmi ithalata başlayana kadar olan dönem sıkıntılı olur.” dedi.

 

Elektrikli-Opel-Mokka

Dizel motorlu Mokka Türkiye’de neden satılmıyor

B-SUV sınıfında yer alan Mokka, Avrupa’da benzinli, dizel ve elektrikli motor seçenekleriyle satılıyor. Aracın dizel motorlu versiyonu otomatik şanzımanla kombine olmadığı için Türkiye’ye ithal edilmeyecek.

Araç henüz gelmeden ve fiyatı belli olmadan 250 adet ön sipariş aldıklarını açıklayan Genel Müdür Girgin, “Ay sonuna kadar 500 adetlik bir satış yapılır. 2021 yılı için hedef 5 bin adet yeni Mokka satışı. 2022 yılı hedefi ise 10 bin Mokka’nın tüketicilere ulaşması olacak.” bilgisini verdi.

Opel-Türkiye-elektrikli-Mokka

2022 yılında tamamen yenilenen Mokka ile B-SUV segmentinde artan rekabette yüzde 12,5 pay hedeflediklerini dile getiren Girgin; Türkiye’nin Opel aleminde dünyadaki 6. büyük pazar olduğunu açıkladı. 2022 yılındaki 60 bin adetlik satış hedefiyle dünya 5.liği veya 4.’lüğü beklediklerini dile getiren Genel Müdür, 60 bin rakamının Alman marka için Türkiye’deki trihi rekor olacağını bildirdi.

Opel Türkiye, üretim de dahil faaliyette olduğu yıllar içinde en yüksek satışı 58 bin adet olarak gerçekleştirdi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz