Avrupalı otomotiv devleri Euro 6D için erteleme istiyor

ACEA (Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği), Avrupa otomotiv pazarının bu yıl yüzde 41,5 gibi bir oranda ciddi küçülme yaşadığına dikkat çekerek, yeni emisyon normlarının ertelenmesini istedi. Avrupalı otomotiv devleri, emisyon kısıtlamasına yönelik yeni önlemlerin ertelenmesi ile ellerindeki stokları eritebileceklerini düşünüyor.

ACEA yönetimi, yeni Euro 6D emisyon standartları öncesinde hızla daralan pazar koşullarına; hazırlıksız yakalandıklarını ve emisyon yönetmeliklerine uymayan model stoklarını eritebilmek için Avrupa Birliği’nden erteleme istedi.

Autonews Europe’un haberine göre ACEA Başkanı ve FCA (FiatChrysler Automobiles) CEO’su Mike Manley üyeleri adına 6 aylık erteleme istediklerini AB Komisyonu’na bildirdi.

600 bin otomobil Euro 6D uyumsuz

Manley’in ifadesine göre, halihazırda üretilen yaklaşık 600 bin binek araç, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe giren Euro 6D emisyon kuralına uymuyor. Ayrıca, Euro 6D kurallarını karşılayabilen modeller için; 2.100 farklı emisyon sistemi tipinin halen onay bekliyor.

Manley, “Emisyon kurallarının hassas ve politik bir sorun olduğunu kabul etsek de, önerilen ertelemenin ilgili araçların emisyon seviyesi veya hava kalitesi üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını vurgulamak isteriz” diyor.

ACEA, bu talebin çok hızlı bir şekilde sonuca bağlanması gerektiğine de değindi.

Avrupa Birliği bu talebi yerine getirmezse, otomotiv endüstrisindeki işler olumsuz etkilenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz