Avrupa otomobil satışları artışta: İtalya, Fransa’yı solladı

Otomobil-satışları-Showroom-dijital

Avrupa otomobil satışları, yükseliş trendini sürdürüyor. Çip krizi gibi sorunlara rağmen üretim ve satışlar artış içerisinde. Avrupalılar açılan bayilere gidiyor. Bayiler otomobil satıyor. Mayıs ayında 2020 yılı aynı ayına göre yüzde 73’ün üzerinde artan Avrupa otomobil satışlarında Alman Volkswagen ile Almanya otomotiv pazarı başı çekiyor.

Avrupa genelinde mayıs 2021 itibariyle satılan araç sayısı 1 milyon 83 bin adetin üzerine çıktı. Bu sayının 891 bin adetini AB üyesi ülkelerde satılan otomobiller oluşturdu. EFTA ülkeleri (İzlanda + Norveç + İsviçre) ve İngiltere tabloya dahil edilince milyon barajı geçildi. Avrupa pazarı 2020 yılı mayıs ayında 700 bin adetin altında kalmıştı.

Avrupa’nın en büyük otomobil pazarı olan Almanya’da mayıs ayında satılan otomobiller 231 bine yaklaştı. Artık Avrupa Birliği ülkesi olmayan İngiltere (Birleşik Krallık) 156 bin adetin üzerindeki otomobil satışıyla ikinci sırada.

İtalya Fransa’yı geçerek AB içinde ikinci, Avrupa kıtasında üçüncü büyük pazar oldu. İtalya’da mayıs ayında 143 bin adetin üzerinde araç satıldı.

Fransa, hemen İtalya otomobil pazarının altında 141 bin adetin çok az üzerinde satış yaşadı.

Bu listeye 5 ayda 328 bin adet binek ve hafif ticari araç satılan Türkiye’yi eklemlediğimizde ise şu resim ortaya çıkıyor.

Hatırlatalım: Türkiye’de mayıs 2021 itibariyle 58 bin binek ve hafif ticari araç satıldı. Bunların 43 bin adeti otomobil oldu. Bu verilerle Türkiye, AB + EFTA + İngiltere’den oluşan Avrupa karşılaştırmalı listesinde Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’dan sonra sıralamaya dahil oluyor. Zaten listenin bundan sonraki kısmında düşük nüfuslu ülkeler sıralanıyor.

Listede mayıs 2021 itibariyle İtalya’nın büyük atak yaptığı dikkat çekiyor.

Ülke ülke Avrupa otomobil satışları 2020 – 2021

Avrupa otomobil satışlarının mayıs ayında büyüme trendini sürdüreceği, önceki aylarda Türkiye’den yapılan otomobil yan sanayi ihracatındaki artıştan belliydi.

Avrupalı otomotiv üretecileri 2021 yılı Ocak ayından bu yana araç üretiminde parça satın alımlarını artırmışlardı. Bu nedenle bu yılın ilk 5 ayında Türkiye otomotiv ihracatında yedek parça kalemi, otomobil kaleminden elde edilen gelirlerin üstüne çıkmıştı.

Bu da Avrupalı otomotiv fabrikalarının yoğun üretime hazırlandıklarını gösteriyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz