Arkadan itişli elektrikli Honda 2019 sonunda yollarda

0
15

Avrupa 2021 yılında başlayacak yeni emisyon normları elektrikli araç çalışmalarının itici gücü olmaya devam ediyor. AB Emisyon normlarında Euro6-d aşaması için çalışmalarını sürdüren otomotiv üreticileri, hızla elektrikli ve hibrit araç geliştirmeye çalışıyorlar. Bilindiği gibi 2021 yılında Avrupa ülkelerinde sattığı araçların ortalama egzoz (CO2) atığı kilometre başına 95 gramı geçen şirketler ağır parasal cezalar ödemek zorunda kalacaklar. Honda da yeni dönem için yeni bir elektrikli araç hazırladığını duyurdu. Aracın arka aksında konumlanacak elektrikli motora sahip aracın bu yıl sonuna doğru seri üretime geçeceği belli oldu.

İlk kez Cenevre’de gösterilecek

Japon şirket, 2019 Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda ‘Honda e Prototype’ adını verdiği yeni elektrikli aracın ilk görsellerini yayınladı.

Honda’nın elektrikli otomobil çalışmalarına bir yenisi ekleniyor.

Yeni bir çalışma olduğu belirtilen e Prototype, arkadan itişli oyarak geliştirilecek. Bu nedenle aracın arka kısmının daha geniş olması ve yeni nesil elektrili motorların her bir tekeri ayrı ayrı güçlendirmesi bekleniyor.

Tam şarjla 200 km menzil

Tam şarj ile 200 km’ye kadar elektrikli menzil vaat eden Honda e Prototype’ın bataryası ‘hızlı şarj’ fonksiyonu ile 30 dakikada yüzde 80 dolacak.

2017 Urban EV Concept’ten geliştirilen Honda e Prototype, günümüz insanının “bağlanabilirlik” ihtiyaçlarına cevap verebilmeyi amaçlıyor. Yani bir nevi akıllı telefon işlevi görecek…

Dışta yalın, içte teknolojik kokpit

Honda e Prototype dış tasarımda olduğu gibi iç mekan tasarımında da yalınlık ve sadelik konsepti ile geliştirildi.

Tasarımda ön kaputtan yükselen ve ön yolcuların üstüne kadar uzanan panoramik bir ön cam dikkat çekiyor. Aerodinamik performansı artıracak şekilde konumlandırılan A sütunları sessiz bir sürüş sağlamak için camla aynı geometriye sahip. Geometrik şekillerden arındırılmış aracın yan profili, gömme kapı kolları ve geleneksel yan dikiz aynalarının yerini alan kompakt kameralar tamamlıyor. Hem kapı kolları hem de kamera ayna sistemi ile aracın aerodinamik verimliliğine de katkı sağlanması hedefleniyor.

2019 sonuna doğru seri üretimine başlanacağı açıklanan yeni Honda, bu prototipe ne kadar benzeyecek?

Şarj durumu dışarıdan görünecek

Aracın şarj soketi, ön kaputun altına konumlandırılırken, kaputa entegre pencerenin altındaki LED gösterge bataryanın şarj durumunu gösterecek.

Ön ve arka bölümde yer alan iç bükey siyah panellerle tasarımı hareketlendirirken, söz konusu panellere yuvarlak aydınlatma birimleri entegre edilmiş.

Tekerlekler köşelerde

Farların şekli ve uygulama biçimi Honda e Prototype’e ‘insan yüzü’ ifadesi kazandırıyor. Biraz da markanın eski robotu Asimo yüzü desek daha doğru. Kendine özgü dış gövdenin altında elektrikli araçlara özel tamamen yeni bir platform kullanılıyor.

Düz zeminle rahat diz mesafesi

Gerek ön, gerekse de arka koltuklarda oluşturulan tamamen düz
araç zemini sayesinde genişlik söz konusu olacak. İçeride çift ekranlı yatay ekran, bir dizi akıllı uygulama ve hizmeti kullanılabilir halde tutacak.

Rahat ve pratik bir menü kullanımı için aracın konfor, bilgi ve eğlence sistemleri kumanda panelleri dışında yeni nesil dijital yardımcı sistemler de kullanıma sunuluyor.

Kamera ayna sisteminden aktarılan aracın arkasına ait görüntüleri yansıtan ekranlar, sürücünün doğal sürüş hissini bozmamak için ön kontrol panelinin her iki ucuna entegre ediliyor. Araç ayrıca sürücünün görüş alanını arttırmak üzere dijital bir geri görüş kamerasıyla da donatılıyor.


Arka aksta konumlandırılan motoruyla kompakt boyutlu elektrikli otomobil, üstün sürüş dinamikleri ve eğlenceli bir sürüş karakteristiği sunuyor.

Honda’nın elektrikli şehir otomobili bu yılın sonlarına doğru seri üretime girecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here