Almanya’dan Mercedes Vito 111 CDI için kötü haber

3 yıl önce başlayan dizel skandalı bir türlü sona ermedi. Dizel motorlar komple yasaklanmadan da sona ereceği yok gibi. Süreç işliyor. Hamburg da dizel için yasaklar kenti olacağını açıkladı. Dizel skandalanın anavatanındaki resmi kurumlar, kendi markalarına acımıyor. Bunun en son örneği az önce Alman basınına düştü:

Almanya’nın karayolu taşıtları otoritesi KBA, 1.6 lt dizel motorlu Mercedes Vito araçların (Mercedes Vito 111 CDI) geri çağırılmasını istedi. Buna gerekçe olarak da egzoz emisyonlarını azaltmak için kullanılan motor kontrol özelliklerinden ikisinin de kurallara aykırı olduğunu belirtti.

KBA’nın bu kararına tepki geldi. Aracın üretici şirketi Daimler, kararı kabul etmeyeceğini, temyize gideceğini ve gerektiğinde mahkemede hakkını arayacağını açıkladı. Şirket, Vito 111 CDI araçlar için ücretsiz bir güncelleme yazılımı çıkarıp, en kısa sürede araç sahiplerini servislere davet edeceğini de bildirdi.

Şubat ayında Almanya Ulaştırma Bakanlığı, yaklaşık 1000 Vito Van araçta yasadışı bir cihazın kullanıldığını iddia etmeye başlamıştı.

Daimler perşembe günü, söz konusu yazılımın Vito modelinin Avrupa emisyon testlerini geçmesinde herhangi bir rolü olmadığına dikkat çekmişti.

VW’nin itirafı diğerlerini zorluyor

Volkswagen’in 2015 yılında emisyon testleri için hile yaptığını itiraf etmesi, Daimler ve BMW gibi diğer Alman üreticilerini de topun ağzına sürdü. Alman otomotiv üreticilerinin milyarlarca euro harcadıkları dizel teknolojisine karşı büyük bir tepki oluşmuş durumda. Dizel satışları düşüşte.

Stuttgart’daki savcılar, yanlış reklam yapıldığı iddiası ve emisyon kontrol özelliklerinin olası manipülasyonuyla bir yıldan fazla bir süredir Daimler’i araştırıyorlar.

Savcılık sözcüsü, Alman Wirtschaftswoche adlı derginin bir raporunu doğrulayarak Vito Van 111 CDI aracın emisyon değerlerinden şüphelenilmesiyle yaklaşık iki ay önce soruşturmaların genişletildiğini söyledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz