Almanya’da en çok satan 10 otomobil modeli

Avrupa’nın en büyük otomobil pazarı Almanya, 2020’de satışlarda yüzde 19,1 düşüş yaşadı. Otomobil satışlarındaki düşüş 2019 yılına göre 690 bin adet. Yani yaklaşık bir Türkiye pazarı kadar daha az otomobil satıldı Almanya’da. Bununla birlikte, satışları üçe katlanarak pazarın yüzde 6,7’sine ulaşan elektrikli araçlar içinse yükselen bir yıl geride kaldı.

Almanya otomobil satışları 2020 tablolarına baktığımızda oyuncular genellikle değişmemiş. Fiat satışlarında hafif bir gelişme kaydetmeyi başardı. Ancak Hyundai ile birlikte en çok satan 10’un dışında kalıyor. Bu listede Renault piyasadan daha iyi rakamlara uluşarak iyi bir yer kazandı. Opel ise Skoda tarafından geçildi. Ve Ford şimdi 3 premium markanın yani Audi, BMW, Mercedes’in önünde 5. sıraya yerleşti.

Modele göre satışlarda, Golf kraliçe olmaya devam ediyor. Ancak satışlarının üçte birini kaybettiği görülüyor. En çok satan 10 otomobilden 9’u 2019’da zaten bu sıralamada yer alıyordu ve Audi A4, 10. sırasını Mercedes Class-A’ya bıraktı.

Elektrikli araç satışları ise yüzde  207 artarak pazarın yüzde 6,65’ini temsil etti. Hibritler de yüzde 121 gibi güçlü bir büyüme gösteriyor; Hepsinden dikkat çekense plug-in hibritler için yüzde 342’lik büyüme.

Renault Zoe, ömrünü tamamlamış Golf 7 ve Tesla Model 3’ün önünde en çok satan elektrikli otomobil olmaya devam ediyor.  ID.3 ise 4. sırada, ancak yıllık satışlarının yarısını aralık ayında gerçekleştirdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz