Audi, Mercedes, BMW, VW ve Porsche’ye rekabet soruşturması

Angela Merkel, elektrikli araçları destekliyor

Mercedes, BMW, Volkswagen, Porsche ve Audi’ye rekabet soruşturması açıldı. Alman Der Spiegel dergisi Mercedes, BMW, Volkswagen, Audi, Porsche gibi dev üreticilerin 20 yıldır radar hız sınırı gibi konularda birlikte hareket ederek, rekabete aykırı davrandıklarını soruşturmaya başladı. Alman otomotiv devleri, 20 yıldır 60’ın üzerinde gizli toplantı düzenlemekle itham ediliyor.

Der Spiegel’in haberine göre Almanya’nın en önemli otomobil şirketlerinin 1990’lardan bu yana dev bir kartele dönüştürüldüğü belirtiliyor.

Haberde, 2015 emisyon skandalının altından kalkmaya çalışan Volkswagen’in rekabeti engelleyici olası faaliyetlerinin Alman anti-tröst yetkilileri nezdinde kabul ettiği de iddia edildi.

Mercedes, BMW, Volkswagen, Audi ve Porsche’un çok sayıda üst yöneticisinin yıllardır gizli tutulan 60 sektörel çalışma grubuna katıldığına dikkat çekiliyor. Habere göre Rekabet Kurulu buradaki amacı; araç ve motor geliştirmeyle ilgili her konuda rekabeti ortadan kaldırmak şeklinde iddialandırıyor.

iddianın sonuç bölümünde yaklaşık 20 yıl boyunca fiyat belirleme, tedarik ve teknik detaylarda yasadışı bilgi alışverişi içine girilip; rakiplere karşı tek davranış kalıbı sergileme iddiası dile getiriliyor.

Alman lükslerinin başı dertte

Otomobil üreticilerinin rekabet yasasını aykırı davrandıklarına dair iddialar kanıtlanırsa, dev firmalara milyarlarca euro ceza verilebilir. Bu tür milyarlarca avroluk ceza, küresel salfın nedeniyle zor aylar geçiren firmaların ötesinde pek çok alanı etkileyerek, durgunluklara neden olabilir.

Rekabet Kurulu daha önceGoogle şirketini 2.42 milyar euro rekabete aykırılık cezasına çarptırmıştı.

Merkel, Alman otomotiv sanayine yönelik ilgisini her yerde gösteriyor.

Almanya’nın omurgası otomotiv endüstrisi

Alman otomobil sanayi ülkenin toplam sanayi gelirinin yüzde 20’sini üretiyor. Sadece Almanya içindeki fabrikalarda 800 bin personel çalışıyor. Mercedes, BMW, Volkswagen, Audi gibi markalar sadece Almanya’nın değil Avrupa ve dünya ekonomisinin de önemli şirketleri arasında.

Dünyada üretilen her 5 otomobilden biri “Alman Malı” etiketini taşıyor.

Der Spiegel’in haberinden sonra Volkswagen ve Mercedes’ten herhangi bir açıklama yapılmazken; sadece BMW cephesinden ses geldi.

BMW, dün yaptığı duyuruda dizel emisyon sistemlerinin piyasadaki diğer araçlardan oldukça farklı olduğunu; ve hiçbir modelin emisyon testlerinden geçmesi için manipüle edilmediğini bildirdi.

Alman otomotiv devleri, dizel skandalı nedeniyle yüzbinlerce otomobili, servislere geri çağırmış, milyarlarca euro tazlinat ödemeyi kabul etmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz