Ali Koç: Yeni e-Transit, Cumhuriyetin 100. yılında yola çıkacak

Yeni-E-Transit-2023

Ecotorq “yerli şanzıman” töreninde konuşan Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç , 2 milyar avroluk yatırımla ortaya çıkacak yeni modelleri için tarih de açıkladı. Halen yüzde 20’lik kısmı tamamlanan 2 milyar Avroluk yeni elektrikli araç yatırımının 2 yıl içinde tamamlanacağı sözü verildi. Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük otomotiv yatırımı olan  Ford Otosan yatırımı ile 1 ton ve 1 ton üzeri olmak üzere iki ayrı Transit modeli ile Volkswagen Transporter üretilecek. Halen elektrikli Transit modeli üretimi başlamak üzere olan tesiste, yeni e-Transit için de takvim belli oldu.

Yeni nesil elektrikli Ford Transit modeli 2023 yılında yani Cumhuriyetin 100. yıldönümünde banttan inecek.

Ali Koç Ford Türkiye yeni e-Transit üretimi için 19 Ekime kadarki en geniş açıklamayı yaptı:

“2 milyar Euro’luk yatırımın, daha çok yolun başındayız; şu an yüzde 20’si gerçekleşti. Bu yatırımın, Ford Otosan’ın yıllardır gururla sürdürdüğü ‘Ford Avrupa’nın ticari araç üretim üssü’ unvanını taçlandırmasının yanı sıra; yatırımımızın üreteceği ilk aracın çok da anlamlı bir yanı var.

Zira üreteceğimiz ilk aracı Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında hattan indireceğiz…”

Ecotorq ismi veriyen ilk yerli ağır ticari araç şanzımanı törenle tanıtıldı. Tanıtımda Ali Koç ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ı konuk etti.

Ali Koç’un elektrikli araçlar hakkındaki düşünceleri:

Elektrikli araç üretimi için bütün dünyada büyük rekabet olduğu biliniyor. Yeni bir otomotiv yatırımını almanın zorlukları dikkat çekiyor. Daha düne kadar oldu denilen Volkswagen Manisa yatırımı bir anda uçuverdiğini hatırlayalım. Aynı şekilde daha önce Türkiye Hyundai, Peugeot yatırımlarını da kaybetmişti. Son olarak Honda Türkiye fabrikasının kapanması da gözden kaçmıyor. Bütün bu ortamda Ford Otosan’ın en büyük elektrikli araç yatırımlarından birini kazanmasının arka planını da Ali Koç aktarıyor.

Yeni-e-Transit-2023-yılında-çıkacak
Mevcut Transit modelinin elektrikli versiyonu 2022 mart ayında piyasada olacak, yeni nesil e-Transit ise 2023’ü bekleyecek.

Koç, elektrikli araçlar konusunda neler düşündüğünü ve yaşanan rekabeti anlattı:

“Elektrikli araç konusu, otomotiv sektöründe bizlerin yaptığı hedef tahminlerin çok ama çok üzerinde bir hızla gerçekleşiyor. Her sene tahminlerimizi yeniden yukarı doğru revize etmek durumunda kalıyoruz. Bu gibi stratejik yatırımları, yani inşallah elektrikli pili de burada üretebilirsek bambaşka yerlere gidecek konu. Ancak bu gibi stratejik yatırımları ülkemize çekmek kolay değil.

Çok büyük bir çabanın, iknanın ve rekabetin neticesinde gerçekleşiyor. Hem başka markalarla mücadele ediyorsunuz. İşte burada Ford, Volkswagen beraber.  Oturdular, beraber araç üreteceğiz dediler. Ya onun fabrikasına gidecek, ya onun. Ford’un fabrikasına gidecekse ya Otosan’a Ford’un buradaki fabrikasına gidecek, başka bir yere de gitme ihtimali var. Dolayısıyla hem temsil ettiğimiz markanın diğer fabrikalarıyla kıyaslandığınızda en cazip şartları ve üretim kabiliyetini sunmanız gerekiyor.

Son derece rekabetçi olan otomotiv sektörümüz bu ve benzeri yatırımlar neticesinde otomotivin geleceği olan elektrikli araçlar sektöründe de büyük bir adım atmış olacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz