Akıllı telefonla Skoda’nın arızası tespit edilebilecek

Skoda’nın yeni akıllı telefon uygulaması Sound Analyser; aracın sesini dinleyerek otomobildeki sorunun nedeninin tespit edilmesine yardımcı oluyor. Yapay zekayı kullanan uygulama, hızlı ve doğru bir şekilde sorunu belirlemeyi sağlıyor. Türkiye’de de bazı Skoda Yetkili Servisleri’nde pilot olarak denenmeye başlanan Sound Analyser uygulaması; toplamda 14 ülkede olmak üzere 254 serviste test ediliyor.

Hassas ses kayıtları yaparak, alınan kaydın analizini gerçekleştiren ses analiz uygulaması, bir tutarsızlık tespit ettiğinde bunun ne olduğunu ve nasıl çözülebileceğini belirlemek için bir algoritma kullanıyor. Yürüyen aksam, koltuk iskeletleri, klima kompresörü, motorun hareketli parçaları ve şanzımana ait parçalar gibi; bileşenler de dahil olmak üzere birçok sesi hassasiyetle algılayabiliyor. Sound Analyzer uygulaması, aracın mevcut durumunu güvenilir; açık ve hızlı bir şekilde değerlendirmek ve gerekli işlem konusunda teknisyenleri bilgilendirmek için yapay zekayı kullanıyor.

Uygulamanın kendisi kompleks bir yapıya sahip olsa da, son derece kolay kullanımıyla birlikte süreci hızlandırıyor. Böylece onarım süresinin kısaltılarak daha yüksek müşteri memnuniyeti elde edilmesi hedefleniyor. Dijitalleşmeyi otomobillerine entegre eden Skoda’nın bu yeni uygulaması, Satış Sonrası alanındaki dijitalleşmesinin bir adımı olarak öne çıkıyor. Bu uygulamanın yanı sıra yapay zeka gibi teknolojilerle daha kişiselleştirilmiş hizmetler sunularak; müşteri deneyimi daha ileriye taşınması hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz