ABB otonom teknolojiler için İspanyol şirket satın aldı

Teknoloji şirketi ABB, küresel otonom mobil robot üreticisi ASTI Mobile Robotics Group’u satın alacağını duyurdu. ABB böylece robotik ve otomasyon seçeneklerini genişletirken; yeni nesil esnek otomasyon için eksiksiz portföy sunan tek şirket haline gelecek. ABB’nin büyüme stratejisinin önemli bir parçası olan satın alma işleminin yaz içerisinde tamamlanması bekleniyor. Satın alma fiyatıyla ilgili ayrıntılı açıklama yapılmayacak.

1982 yılında kurulan ASTI İspanya, Fransa ve Almanya’da 300’den fazla çalışana sahip ve merkezi Burgos, İspanya’da. Şirketin çoğunluk hissesi aynı zamanda CEO olan Veronica Pascual Boé’ye ait. Diğer hissedarlar arasında Avrupa Büyüme Satın Alma yatırımcısı Keensight Capital bulunuyor. ASTI, otomotiv, lojistik, yiyecek-içecek ve ilaç sektörlerinde Avrupa’nın en büyük Otonom Mobil Robot filolarından birini desteklerken; aynı zamanda 20 ülkede geniş bir müşteri tabanına sahip. 2015’ten bu yana şirket, yıllık bazda yüzde 30’a yakın bir büyüme kaydetti ve 2021’de yaklaşık 50 milyon dolar gelir hedefliyor.

Esnek otomasyon çözümleri desteği

ABB Robotik & İmalat Otomasyonu İş Kolu Başkanı Sami Atiya; “Sektör lideri ASTI’nin portföyü, kapsamlı yazılım paketi ve gelişmekte olan segmentlerdeki uzmanlığı; bundan böyle müşterilerimizi yeni nesil esnek otomasyon çözümleriyle de desteklememize imkan vereceği için bu satın alma bizim için mükemmel bir karar. Bu satın alma ile ABB, üretimden lojistiğe ve tüketim noktalarına kadar AMR’ler; robotlar ve makine otomasyon çözümlerinden oluşan eksiksiz bir otomasyon portföyü sunan tek şirket olacak. Bu, kişiye özel taleplere cevap veren; tüketiciye uyum sağlayan ve tüketici talebindeki önemli değişikliklerin sunduğu fırsatları yakalama hedefinde olan müşterilerimiz için oyun değiştirici güce sahip olmak anlamı taşıyor.”

ASTI CEO’su Veronica Pascual Boé; “ABB’nin vizyonu bizim için mükemmel bir eşleşme, çünkü iş yerinde otomasyonu hızlandırarak; hem müşterilerimizin esnekliğini hem de rekabet gücünü destekliyoruz. Bu, yolculuğumuzun bir sonraki heyecan verici aşaması ve birlikte inovasyon planlarımızı hızlandıracak; küresel müşteri hizmetlerimizi, ortak ağımızı, üretim ve uygulama kapasitemizi genişletecek. ABB’nin küresel ve özellikle Çin’deki pazar erişiminden yararlanacağız. Genişletilmiş Robotik yönetim ekibine katılmaktan ve bu iddialı büyüme planını gerçekleştirmek için AMR işine liderlik etmekten mutluluk duyuyorum.”

ASTI’nin AMR portföyü, otonom çekici araçlar, maldan kişiye çözümler; ünite ve kutu taşıyıcıların yanı sıra araç navigasyonu ve kontrolü; filo ve sipariş yönetimi ile bulut tabanlı izlenebilirlik sistemlerine kadar kapsamlı bir yazılım seçeneklerine sahip.

ABB ve ASTI, otomotiv, yiyecek ve içecek ile ambalajlı tüketim malları dahil olmak üzere imalat sektörlerinde ve ayrıca lojistik; e-ticaret, perakende ve sağlık dahil olmak üzere yeni büyüme segmentlerinde derin bir etki alanı uzmanlığı sunuyor.

Küresel AMR satışlarının 2025 yılına kadar yaklaşık yüzde 20’lik bir CAGR (Birleşik Yıllık Büyüme Hızı) ile yaklaşık 14 milyar dolara ulaşması beklendiğinden, ABB, AMR satışlarını ve servis desteğini dünya çapında 53 ülkeye genişletmeyi planlıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz