A- Serisi Sedan’dan haber var : En “kaygan” Mercedes olabilir

Mercedes, bugüne kadar gövde yapısında değişik yapılar denediği A Serisi’nde ilk sedanı çıkarmaya hazırlanıyor. Akıllarda Mercedes A-Serisi Sedan ne zaman gelecek sorusu var. Bu sorular karısında hazırlıklarını duyurmaya devam eden Daimler, yeni A Sedan ile ilgili bir açıklama daha yaptı. Yapılan açıklama aracın aerodinamik yapısı üzerine oldu.

2019 yılının ilk çeyreğinde  Türkiye’de satışa çıkacak olan yeni A-Serisi Sedan, Audi A3 Sedan ve BMW 2 Coupe gibi modellerle rekabete girecek. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de satışa çıkan yeni A Serisi4nin biraz daha büyük bagaj alanlısı olarak da tanımlanabilecek yeni A Sedan’ın rüzgar tüneli görüntüleri de paylaşıldı.

Açıklamada aerodinamik çizgilerde sağlanan başarı ile yakıt verimliliğinin artırıldığı belirtildi.

Rüzgar tünelinden 0.22 Cd gibi düşük bir dirençle çıktı. Mercedes’in en “kaygan’ otomobilleri arasına girdi.

Sürtünme katsayısı düşürüldü

Açıklamada yeni A Sedan’ın sürtünme katsayısının 0.49’dan 0.22 Cd’ye düşürülmesine dikkat çekiliyor. Bu yılın son çeyreğinde Avrupa yollarına çıkmaya başlayacak olan yeni A-Serisi Sedan, satın alınabilecek en “kaygan” Mercedes modellerinden bir olacak. 

Otomobilin geliştirme çalışmalarında ön ve arka tekerlek spoyleri, jantlar ve hatta lastikler dahi bu hedefe uygun şekilde dizayn edilmiş. Ön ızgarada girerek motor kısmından geçip giden hava akımını azaltmak için iki kısımlı panjur sistemi de opsiyon listesine eklenmiş.

 

Mercedes A-Serisi Sedan konsepti

Yeni Mercedes-Benz A-Serisi Sedan, 2,729 mm’lik dingil uzunluğunu, kalbinde görev yapacak motor gamını ve içindekileri koruyacak güvenlik teknolojilerini geçtiğimiz günlerde Türkiye yollarına da çıkan A-Serisi HB modelinden alacak.

Kokpit, A-Serisi HB modeliyle aynı olacak.

MBUX adı verilen multimedya sistemiyle segmentinde en havalı otomobillerden biri olarak yol alacak. Almanya’da ve Meksika’da üretilecek yeni A-Serisi Sedan, bagaj alanı haricinde arka sıra baş mesafesinde de iddialı olacak.

Yeni Mercedes A-Serisi HB modelinin 156 hp gücündeki 1.3 benzinli, 115 hp gücündeki 1.5 dizel motor seçenekleriyle Türkiye’de satılmaya başlandığını hatırlatalım. Fiyatı da 200 bin TL seviyelerinde.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz