Elektrikli aracın maliyeti: Audi çalışanları kemer sıkacak

Audi çalışanları kötü haberi aldı

Otomotivde elektronik ve elektrikli araçlar devreye girdikçe otomotiv işinin çeşitliliği azalacak. Eskiden vidayı sıkan, lastiği takan vs diye uzayıp giden işlerin büyük kısmı ortadan kalkacak. YEni nesil elektronik ve elektrikli araçları üretmek için, konvansiyonel araçlardan daha az çalışana ihtiyaç duyacak olan şirketler şimdiden plan yapmaya başladı. Bunlardan biri de Alman Audi oldu. Audi 26 Kasım tarihinde konuyla ilgili bir resmi açıklama yaptı. Açıklamada elektrikli araç üretimine yönelme planlarının gerçekleşmesi için milyarlarca avroluk kaynağa ihtiyaç duyulduğu; bunun için de her 10 işten birini ortadan kaldıracağı bilgisi paylaşıldı. Buna göre sayıları 10 bine yaklaşan Audi çalışanları 2025 yılına kadar yapacak iş bulamayacak.

Bu da 2025 yılına kadar 9.500 çalışanın işine son verilmesi anlamına geliyor. Toplam personelinin yüzde 11’ini oluşturan 9.500 çalışanın işten çıkarılmasıyla 6 milyar avro  tasarruf edilecek. Volkswagen Grubu bünyesindeki lüks araç markası Audi, bu önlemi alırken sendika ve işçilerle uzun görüşmeler yaparak, bu sonuca ulaştı.

Açıklamada 9.500 çalışanın işinin ortadan kalkacağı; buna karşın 2 bin kişilik yeni bir iş alanı açılacağı belirtildi. Yeni iş alanı dijitalleşme ve elektrikli araçlar üretimi alanlarında olacak.

Audi çalışanları için kötü haber : 5 yılda 9.500’ü evine gönderilecek.

Audi halen Ingolstadt fabrikasında yılda 450 bin adet, Neckarsulm’daki tesislerinde ise yılda 225 bin adetlik üretim planına sahip. Audi Neckarsulm bölgesinde 2025 yılına kadar 300 milyon avroluk bir fon oluşturacak.

İşte çıkarmalar yönetici pozisyonlar için de geçerli olacak. Audi, sendika ile 2029 yılına kadar zorla işten çıkarmaları yasaklayan bir anlaşmaya da imza attı. İşçi Temsilcileriyle yapılan anlaşma ile Audi doğrudan doğruya işten çıkarma yapmayacak. Bunun yerine emeklilik paketleri hazırlayacak. Boyalan işlere yeni adam almak yerine, mevcutları kaydıracak.

9500 çalışanın işine mal olacak yeni dönem araçlar için şirketin konseptleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Aşağıdaki haberde AI:Trail adlı elektrikli araç hakkında daha detaylı bilgiler görülebilir.

Elektrikli ve otonom tork canavarı Audi AI: TRAIL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz