774 bin dizel Mercedes’e servis yolu göründü : İçlerinde C Sedan da var

Dizel skandalı Alman devlerin başını ağrıtmaya devam ediyor. Mercedes-Benz otomobilleri üreticisi Daimler AG, dizel emisyon değerleri konusundaki usulsüzlükler hakkındaki kaygıları yatıştırmada başarısız oldu.  Avrupa’da 774.000 Mercedes için geri çağırma kararı alındı.

Otomobil üreticisi tarafından Berlin’de yapılan açıklamada Vito minibüs motor yazılımının yanı sıra SUV segmentindeki GLC  ve C sınıfı sedan modellerinde de geri çağırma başlatılacak. Mercedes servislerinde bu araçların motor yazılımları upgrade edilecek.

Geri çağırılacak araçların hangi ülkelerde ve kaçar adet olduğu henüz detaylandırılmadı. Fakat Türkiye’ye ithal edilen C Sedan modellerinin 2018 yılı başına kadar çok büyük oranda Güney Afrika’dan ithal edildiğini hatırlatalım. Hatta bu nedenle Güney Afrika’dan gelen 1.6 lt otomobillere ekstra Gümrük Vergisi uygulaması başlatılmıştı. Şirket bu ek vergiden doğan 2500 euroluk farkı üstlenmiş ama tedarik yönünü de Almanya Bremen fabrikasına doğru değiştirmişti.

Mercedes GLC Coupe

Daimler’e göre olay “yapıcı”

Açıklama sonrasında basına konuşan Daimler AG CEO’su Zeitsche, hükümetle sürdürülen görüşmelerin “yapıcı” olduğunu söyledi.

Almanya’da 3 yıldır dizel emisyon skandalı ile ilgili gelişmeler yaşanıyor. VW Grubu markalarında itiraf söz konusu. Daimler ise bu konuda hatalı yazılım yapmadığını savunuyor.

Tüm markalar Alman savcılar tarafından inceleniyor.

Vural Ak’ın muhteşem garajı: Intercity Park Otomobil Müzesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz