6 milyon araç için ODD’den açıklama

Foto: Görgün Özdemir

Hükümet’in hazırladığı son Torba Yasa’nın içine dahil edilen hurda araç teşviği, piyasayı hareketlendirdi. Öncelikle sektör yöneticileri konuyla ilgili açıklamalar yapmaya başladılar.

6 milyon aracı etkilemesi beklenen Hurda Araç Teşviği ile ilgili olarak Türkiye4deki tüm otomotiv şirketlerinin üyesi olduğu çatı örgütü Otomotiv Distribütörleri Derneği adına başkan Mustafa Bayraktar bir açıklama yayınladı?

Bayraktar açıklamasında 16 yaş üstü otomobil ve hafif ticar araç sayısının 16 milyon adeti geçtiğini belirterek, şu görüşleri dile getirdi:

“2 Şubat 2018 tarihi itibariyle Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal tarafından yapılan açıklama kapsamında, yeni vergi düzenlemelerini içeren torba kanun tasarısı ile 16 yaş üstü aracını hurdaya ayıranlara, yeni araç alımlarında 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi yapılacağını öğrenmiş bulunuyoruz.

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin geçtiğimiz yıllar içerisinde çeşitli akademik çalışmalarla da desteklediği ve her platformda gerek kamuoyu gerekse hükümetimizle de paylaştığı gibi ülkemizin en önemli problemlerinden biri ‘Yaşlı Araç Parkı’mızdır.

Türkiye’de 16 yaş üstü araç sayısı için 6 milyon rakamı veriliyor.

2017 yılı sonu itibariyle TÜİK verilerine göre toplam araç parkı (otomobil ve ticari araç toplamı) adedi 17 milyonu aşmış durumdadır. Bu verilere göre yaklaşık 6 milyon adet 16 yaş üstü otomobil ve ticari vasıta bulunuyor. Yani araç parkımızın 1/3’ünün bu kapsamda olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’de üretilen ve satılmakta olan otomobil ve ticari araçlar, ülkemizin tabi olduğu Avrupa Birliği ülkeleri ile paralel düzenlemeler sayesinde her geçen gün tüketicilerimize daha çevreye duyarlı ve daha güvenli teknolojilerle donatılmış olarak sunuluyor.

Yaşlı araç parkı ve beraberinde çevreye olumsuz yansımaları, ülkemizde ele alınması gereken önemli bir sorundu. Yaşlı araç parkının beraberinde getirdiği, trafik kazaları, emisyon artışı, yüksek bakım, onarım ve yüksek akaryakıt maliyetleri gibi birtakım problemler söz konusudur. Bu sebeple ilgili düzenlemeyi memnuniyet verici buluyoruz.

Yaşlı araç parkının gençleştirilmesi amacıyla torba kanun tasarısı kapsamında 16 yaş üstü aracını hurdaya ayıranlara yeni araç alımlarında 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi ile otomotiv sektörüne yönelik atılan adımın, çevrenin korunmasının sağlanması, yüksek akaryakıt ve bakım maliyetlerinin önüne geçilmesi ve trafik kazalarının azaltılması yönünden çok önemli olduğuna inanıyoruz.

Ayrıca bu düzenlemenin 2017 yılında yakalamış olduğumuz büyüme ivmesini destekleyerek, 2018 ve 2019 yılları için iç tüketim dinamiklerinin hayata geçirilmesi noktasında pozitif katkıda bulunacağını düşünüyoruz.

Vergilere yönelik yapılacak düzenlemelerin tüketici nezdinde bir beklenti yaratacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle yapılacak düzenlemenin ivedilikle hayata geçirilmesi otomotiv sektörünün satış ritminin bozulmaması açısından büyük önem taşıyor.

47 uluslararası otomotiv markasını çatısı altında toplayan sektörün çatı kuruluşu konumundaki Otomotiv Distribütörleri Derneği olarak, düzenlemenin uygulamasına yönelik de her türlü çalışmada katkıda bulunmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.”

Hurda teşviği TBMM’de

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz