Fas ve Avusturya taksilerine Türk lastiği takıldı

Türkiye’de Bridgestone, Lassa ve Daytona marka lastikleri n üretim ve satışını yürüten Brisa, değerlendirme toplantısı ile 2019 önceliklerini ve hedeflerini açıkladı. Şirket 2019 yılında net satış gelirlerinde yüzde 15-20 aralığında büyüme, ihracatta ise adet bazında yüzde 20 artış hedefliyor. İhracatını 50 ülkenin üzerine çıkaran Brisa, Avusturya, Fas ve Sırbistan gibi ülkelerde taksi filolarının tercih ettiği lastik markası da olduğunu açıkladı.

2019 yılında toplam 40-45 milyon dolar seviyesinde yatırım yapmayı planlayan Brisa, uluslararası pazarlardaki varlığını derinleştirmeye odaklanıyor.

Cevdet Alemdar- Brisa CEO’su

Brisa CEO’su Cevdet Alemdar; “Kurulduğu günden bu yana 1,5 milyar dolar yatırım yapan iş ortakları ve çalışanlarıyla birlikte toplam 60.000 kişiye iş sağlayan bir şirketiz. 2018’de dengeli ve sağlıklı bir büyüme için nakit ve bilanço yönetimine ağırlık verdik. Kaynaklarımızı ve işletme sermayemizi etkin ve verimli yöneterek, nakit döngümüzü iyileştirdik. İşletme sermayesi devir hızını son 2 yılda 1,8’den 5’e çıkartarak rekora ulaştık. Bayilerimizin nakit akışlarını iyileştirdik, stoklarını yüzde 22 azalttık. “

6 büyük filo ile anlaştı

Hızlı bakım servis zincirimiz Otopratik işine ivme kazandırdık ve 2019 yılına hızlı bir giriş yaptık. Türkiye binek filo pazarının yüzde 50’sini oluşturan 6 büyük filo ile anlaştık. Böylece 140.000 aracın bakımı Otopratik’e emanet edilmiş oldu.” dedi.

Dünya lastik pazarı büyüdü

Dünya lastik pazarı son 5 yılda, yıllık ortalama yüzde 3 büyüdü. Türkiye lastik pazarı da benzer bir performans sergiledi. 2018 yılında ve 2019’un ilk çeyreğinde, pazar, otomotiv pazarındaki eğilime paralel olarak, daralma kaydetti. Bu iç pazar koşullarında satılan her 3 lastikten biri Brisa markalarına ait oldu.

Bridgestone, Lassa, Daytona markaları ile Türkiye lastik pazarı lideri Brisa’nın 2018 yıl sonu net satış gelirleri yüzde 31 oranında artışla 3 milyar TL’ye ulaştı.

Brisa, bu dönemde ihracatını adetsel bazda yüzde 15, cirosal bazda (Dolar) yüzde 6 oranında artırdı. Şirketin 2018 yılı toplam ihracatı da 231 milyon Dolar olarak gerçekleşti.

Fas taksileri Aksaray ‘dan giden lastikleri kullanıyor

2019’da ihracatta yeni hedeflere doğru ilerlediklerini dile getiren Cevdet Alemdar; “Lassa markamızla ihracat yaptığımız pazarlar dünya lastik pazarının yüzde 40’ını oluşturuyor. Bu oranın daha da artırılmasında 2018’de faaliyete geçen Aksaray’daki akıllı fabrikamız, önemli bir rol oynuyor. Genç Aksaray fabrikamızdan, üretime başladığı bir yıl içinde 56 ülkeye ihracat yapar duruma geldik. Avusturya, Sırbistan ve Fas’taki taksiler, ülkemizin yerli lastik markası Lassa ile yollara çıkıyor. Bu yılın ilk üç ayında 6 yeni ülkeye giriş yaptık. Son 3 yılda ARGE’ye 73 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. Brisa’lı mühendislerimiz, çalıştıkları her gün 1 yeni ürün geliştiriyorlar. Her yıl 30 proje hedefiyle yola çıkan ARGE Merkezimizde bu yıl 55 projeye hayat vereceğiz. Öte yandan, İzmit Fabrikamızda 17 milyon Dolar yatırımla hayata geçirdiğimiz, otomotiv üreticilerine dünya standartlarında lastik geliştirmek üzere devreye aldığımız özel karışım teknolojisi yatırımımız meyvelerini vermeye başladı.” dedi.

Brisa, 2018 yılında Lassa markası ile Avrupa, CIS Bölgesi, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da pazarın üstünde performans gerçekleştirdi. Örneğin; Avrupa lastik pazarı %2 büyürken, Lassa %10, CIS bölgesi %12 büyürken Lassa %38, Kuzey Afrika %22 büyürken Lassa %45 büyüdü. Brisa, 2019’un ilk çeyreğinde ise bazı bölgelerde rekor büyüme oranlarına ulaştı. Lassa’nın Avusturya pazar payı %6 seviyesine, Ukrayna pazar payı %9 seviyesine ulaştı. Mısır’da da her 3 lastikten biri için Lassa tercih ediliyor.

Son 5 yılda Lassa markası ile ihracat yaptığı ülke sayısını %41 artışla 79’a yükselten Brisa, 6.000 satış noktası ve 610 tabelalı mağaza ile faaliyet gösteriyor. Brisa’nın odak pazarları arasında ise Avrupa’da İtalya, Almanya, Avusturya, İngiltere ve İspanya; Kuzey Afrika’da Mısır, Fas ve Libya; CIS Bölgesi’nde Rusya, Ukrayna ve Moldova bulunuyor. Ayrıca Avustralya, Güney Amerika ve Asya Pasifik bölgesinde genişlemeyi hedefliyor.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here