4.3 milyon ikinci el oto satılacak

Otomotiv pazarındaki hareketlilik sadece sıfır kilometre araçlarla sınırlı kalmadı. İkinci el otomobilde de rekora gidiliyor.

İkinci el otomobil pazarında 2015 yılının ilk 10 ayında satışlar yüzde 15 artışla 3 milyon 576 bin adet olarak gerçekleşti.

DOD Perakende Müdürü Erol Gündoğan, ikinci el pazarındaki artışa paralel şekilde satışlarında artış kaydettiklerini belirterek, “Geçirdiğimiz iki genel seçim ve kurlarda meydana gelen dalgalanmaya rağmen ikinci el pazarında Eylül ayı haricinde düşüş yaşanmadı. Ekim ayındaki yüzde 12’lik artış ile pazar toplamda yüzde 15.1’lik artış yakaladı. Diğer aylarda da hakim olan yükseliş trendinin yıl sonuna kadar süreceğini tahmin ediyoruz” dedi.

İkinci el otomotiv pazarının 2015 yılında yaklaşık 4 milyon 435 bin adetle kapanacağını öngördüklerini belirten Gündoğan, şu bilgileri verdi: “Son çeyrekte her ne kadar markaların düzenledikleri kampanyalar ile sıfır araç pazarı hareketlenmiş olsa da ikinci el pazarında da satışlar 2014 verilerinin üstünde bir seyirle devam ediyor. Tahminimiz ikinci el pazarının 2014 satışlarının yüzde 15 üzerinde kapanacağı yönünde.”

Gündoğan, DOD verilerine istinaden ikinci el otomobil pazarında müşterilerin yüzde 35’lik oran ile en çok 30 bin50 bin TL aralığındaki araçları tercih ettiklerini belirtti. Erol Gündoğan, şöyle devam etti, “İkinci el otomobil satışlarının en yüksek olduğu şehirler; İstanbul, Ankara ve Adana oldu. Yine bu dönemde yüzde 65’lik oranla dizel araçlara olan ilgi devam etti. Motor tercihinde 1.6 litre ve altına olan talep yüzde 81 gibi büyük bir oranda seyrediyor. Hatchback ve sedan arasında olduğu gibi manuel ve otomatik şanzıman arasında da yine başa baş bir durum olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here