Merkel: Elektrikli otolar için destek, benzin ve dizele ek vergi

Almanya, çevre için bastırmaya ve koruma tedbirlerini artırmaya devam ediyor. Son olarak Başbakan Merkel, 54 milyar euroluk bir iklim paketi hazırladıklarını açıkladı. Peki bu büyük rakama tepkiler var mı? Elektrikli otolar konusunda büyük atılıma hazırlanan Volkswagen 54 milyar euro için müteşekkir olduğunu bizzat CEO’sunun ağzından ile açıkladı.

Volkswagen CEO’su Herbert Diess, Alman hükümetinin karbondioksit salımını azaltmak için elektrikli otomobillere yönelik teşviklerin artırıldığı iklim paketini olumlu karşıladıklarını açıkladı.

Elektrikli VW ID ile tek şarjda 600 km menzil

Merkel tarafından açıklanan plan, 2023 yılından itibaren 40 bin eurodan düşük fiyatlı elektrikli otomobillere yönelik teşvikleri artırıyor. Bunun yanı sıra konvansiyonel otomobillerin işletme maliyetlerini de yükseltiyor. Çevreyi daha çok kirleten benzinli ve dizel araçların vergilerini artırıyor. Ayrıca plana göre benzin ve motorin fiyatları litre başına 3 sent zamlanacak.

Alman şirketin CEO’su Diess, çevreci iklim paketinin araç üreticisinin elektrikli otomobiller stratejisini doğrulayan olumlu bir sinyal olduğunu da dile getirerek, şunları söyledi: “Elektrikli mobilite için sistemde bir değişikliğe ihtiyacımız var. Otomobil önümüzdeki yıllarda olumsuz özelliklerini kaybedecek. Sessiz, güvenli ve temiz olacak. İklim paketi elektrikli araçların artmasıyla ilgili önemli kararlar içeriyor.

VW, VW Ticari, Audi, Skoda, Seat, Porsche ve Bentley’den oluşan 12 markalı grup olarak, 2028 yılına kadar dünya genelinde elektrikli otolar piyasaya sürülecek. Bu süredeki üretim planı 70 modelli 22 milyon pille çalışan aracı kapsıyor.

Otomobil üreticisinin elektrikli araçlar atağı geçtiğimiz günlerde (Eylül 2019) düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı’nda; yeni nesil kompakt hatchback ID3 lansmanıyla başladı.

Almanya’nın son iklim paketi Şansölye Angela Merkel’in bu yıl bir dizi protestoyla karşı karşıya kalması sonrasında geldi. Küresel ısınmanın etkisi giderek daha somut hale geldiğinden Almanya’nın Yeşil Partisi seçimlerde oy oranını yükseltti. Küresel ısınma Almanya’da ormanların azalmasına ve Ren Nehri’nin kurumasına neden oluyor.

54 milyar avro (60 milyar dolar) tutarındaki paketin diğer kilit destek noktaları arasında şunlar yer alıyor:

  • Hava yollarında uçuş vergileri artırılacak. Buna karşın tren biletleri ucuzlayacak. Devlet demiryolu operatörü Deutsche Bahn için ülkenin demiryolu altyapısını ve toplu taşımacılığını geliştirmek için yılda 1 milyar avroluk ek sermaye hazarlanacak.
  • Hükümet, konut izolasyonlarının artırılması için hibe ve vergi indirimleri verecek. 2026 yılından itibaren fuel oil ile çalışan kalorifer kazanları yasaklanacak.

 

Angela Merkel, elektrikli araçları destekliyor
Angela Merkel, 54 milyar euroluk paketi açıkladı

Almanya’da çevreci gösteriler durmuyor

Alman hükümetinin koalisyon ortakları perşembe akşamı Berlin’de başlayan 16 saat süren müzakerelerin ardından yukarıdaki konularda anlaşma sağladı.

Hükümet küresel ısınma konusunda ciddi tedbirler alma konusunda baskı altındaydı. Almanya’da Berlin, Hamburg, Münih gibi bölgelerde dahil olmak üzere yaklaşık 500 bölgede onbinlerce protestocu yürüyüş yapmak üzere toplandı. Maliye Bakanı Olaf Scholz bile gösterilerin “uyandırma çağrısı” olduğunu dile getirdi.

Merkel, Almanya’nın ülkenin karbondioksit emisyonlarını azaltma hedefleri için programı değerlendirmeye devam edeceğini söyledi.

Derleme: Autonews, Bloomberg ve Reuters

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz