4 şirketten akaryakıta gizli zam

0

Benzine, motorine, LPG’ye zam son dönem en hassas olunan konuların başında geliyor. Otomobil kullanıcılarını doğrudan etkileyen akaryakıt zamları ile ilgili Rekabet Kurumu bir çalışma yaptı. Buna göre BP, OPET, Petrol Ofisi ve Shell&Turcas’ın Eylül sonunda birlikte hareket ederek; kâr marjı ve fiyat belirlemesi yaptıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açtı. Bu firmaların iki hafta arayla akaryakıt ürünlerine 1-2 kuruşluk gizli artışlar yaptıkları ortaya çıktı.

Yeni Şafak’tan Cahit Saraçoğlu’nun haberine göre, akaryakıt dağıtım firmalarının yapılmadığını iddia ettikleri; söz konusu 43-45 kuruşluk zamla ilgili zararlarının önce yarısını pompa istasyonlarına yansıttıkları belirlendi. Ardından dağıtıcı ve bayi karı olan 43-45 kuruşun yarısının bölüşülmesinden; sonra yeniden bir karar alan BP, OPET, Petrol Ofisi ve Shell&Turcas ortaya çıkan 22-23 kuruşun da yarısını da yine istasyonlara yansıtmış; istasyonlarda 12-13 kuruşluk bir kâr marjı kalmıştı.

[yuzo_related]

Böylece zamanında bayilerin ellerinden aldıkları kârları şimdi, dağıtım şirketleri eşelmobilin; devam etmesini fırsat bilerek küçük artışlar şeklinde zam yaparak bayiye geri veriyor. Bu durumun birçok vatandaş tarafından gözden kaçırıldığı fark edildi. Bu arada dağıtım istasyonları 1 kuruşluk zammın da yüzde 70’ini kendilerine yüzde 30’unu bayisine bıraktığı belirlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here