Otomobil üretimi ve ihracatı nisanda da düştü

0
23

Vardiya azaltmadan, işten çıkarmalara ve hatta fabrika kapatmalara kadar uzanacak tablonun renkleri belli olmaya başladı. Ekonomide önlem alınmazsa, ÖTV tamamen kalkmazsa, enflasyonun önü kesilmezse, dövizdeki artış durdurulmazsa önümüzdeki dönemde otomotiv sektörünün önü kesilecek. Aksi halde acı gerçek devam edecek; Otomobil üretimi ve ihracatı nisanda da düştü.

Türkiye, Avrupa ticari araç üretim merkezi konumunu kaybedebilir

Konjonktür, Avrupa’daki düşük taleple birleşti

Türkiye ekonomisinde yaşanan daralma, Avrupa’daki talep düşüşü ile birleşince otomotivin pırıltısı sönmeye başladı. OSD (Otomotiv Sanayii Derneği) yılın ilk 4 ayında Türkiye’deki otomotiv üretiminin yüzde 13, ihracatının ise yüzde 8 azaldığını açıkladı.

Türkiye otomotiv sektörü iç pazardan sonra üretim ve ihracatta yılın dördüncü ayını da daralmayla geçirdi.

Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) 2019 yılı Ocak-Nisan ayına ait verilerine göre, toplam üretim 489 bin 429 adet, otomobil üretimi ise yüzde 14 azalarak 322.281 adet oldu.

4 ayda 426 bin araç ihraç edildi

Bu dönemde toplam ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 8 oranında azaldı. İhracat 426 bin 26 adet seviyesinde gerçekleşti. Otomobil ihracatı yüzde 12 oranında azaldı ve 275 bin 967 adet olarak kaydedildi.

14 üyesiyle otomotiv endüstrisinin çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2019 yılı Ocak-Nisan dönemine ait üretim, ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı.

OSD verilerine göre, yılın ilk dört aylık döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 azalarak 489 bin 429 adet; otomobil üretimi ise yüzde 14 azalarak 322 bin 281 adet oldu.

Mercedes Aksaray fabrikası kamyon üretiminde söz sahibi.

Bu dönemde, toplam pazar ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 oranında azalarak 123 bin 155 adet olurken; otomobil pazarı yüzde 47 daraldı ve 93 bin 228 adet olarak gerçekleşti.

Bu yılın Ocak-Nisan döneminde ticari araç ihracatı yüzde 2 artarken, iç satışlar yüzde 51 daraldı

OSD verilerine göre ticari araç grubunda toplam üretim yılın ilk dört aylık döneminde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında azaldı.

Bu dönemde, hafif ticari araçta üretim yüzde 9, ağır ticari araç grubunda üretim ise yüzde 29 seviyesinde daralma yaşandı.

Yılın ilk dört ayında, ticari araç pazarında da azalma gerçekleşti. Ocak-Nisan ayını kapsayan dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre ticari araç pazarı yüzde 51 daraldı. Hafif ticari araç pazarı yüzde 50 oranında daralırken, ağır ticari araç pazarında ise yüzde 60 oranında azalma kaydedildi.

Aynı dönemde toplam ticari araç ihracatı yüzde 2 artış gösterirken hafif ticari araç ihracatı yüzde 1, ağır ticari araç ihracatı ise yüzde 36 artış gösterdi.

Dört aylık ihracat 10,5 milyar dolar

Ocak-Nisan döneminde Türkiye otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 8 azaldı. Aynı dönemde otomobil ihracatındaki daralma yüzde 12’yi buldu.

2019 yılı ilk dört ayında toplam otomotiv ihracatı 426 bin 26 adet olurken, otomobil ihracatı 275 bin 967 adet düzeyinde gerçekleşti.

Toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 7 azalırken, Euro bazında yüzde 1 arttı. Fark çapraz kurdan kaynaklandı.

Aynı dönemde toplam otomotiv ihracatı 10,5 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 14 azalarak 3,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Euro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 7 azaldı ve 3,4 milyar Euro oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here