30 Eylülde kalkacaktı! Motosiklette ek vergi 3 ay daha uzadı

Ağustos sonunda otomobillerde ÖTV oranının artırılmasından sonra bir darbe de motosiklet fiyatlarına geldi. Otomobil almaktan uzak düşen ama toplu taşımayı tercih etmek istemeyenler için en iyi seçeneklerden biri olan motosiklette de durum tüketiciden yana değil. Nisan ayında motosikletleri de kapsayacak şekilde düzenlenen yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulaması 24 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararla ötelendi. Uzatma kararı alınmasa, AB dışı üçüncü ülkelerden ithal edilen motosikletlerin gümrük vergilerine uygulanan yüzde 10 artış kalkacaktı. Motosiklette ek vergi uygulaması üç ay daha uzatıldı. Gelen bir verginin kaldırıldığını görmedik. Dolayısıyla sürpriz olmadı. Motosiklet alımını 30 Eylül sonrasına öteleyen varsa, artan kur nedeniyle zaten rüyadan uyanmak zorunda kalacak.

Nisan ayında ek gümrük vergisi motosiklet fiyatlarına eklenmişti. Konuyla ilgili detaylar bu linkte.

Yapılan vergi artışı ile 250 cc’den küçük motor hacimli motosiklet vergileri yüzde 56’yı, 250 cc üzeri motosiklet fiyatlarındaki vergiler ise yüzde 100’ü aşmıştı.

HAtırlanacağı gibi Gümrük Birliği kapsamı dışındaki ülkelerden gelen motosikletlere zaten yüzde 20 vergi uygulanıyordu. Ek vergi ile bu oran yüzde 30’a çıkmıştı.

Hükümet, nisan ayında bu artışın 30 Eylül tarihine kadar geçerli olduğunu bildirmişti.

Resmi Gazete’nin 24 Eylül tarihli sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan yeni düzenlemede şu bilgiler yer alıyor:

Devamında:

“17 Nİsan 2020 tarihli ve 2430 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla yürürlüğe konulan İthalat Rejimi kararına ek kararın 1. maddesinde yer alan “30/09/2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) ibaresi 31/12/2020 tarihine kadar olarak değiştirilmiştir.”

denildi.

Uzatılan vergi düzenlemesi en çok Honda Motosiklet, Yamaha Motor ve Suzuki modellerini etkiliyor. BMW, KTM marka motosikletlerin bir kısmı da vergi artışından etkileniyor.

MOTOSİKLET vergilerinde ne olmuştu:

MOTED Başkanı Başarı Erbaş, vergi artışıyla 250 cc altı ve 250 cc üzerindeki motosiklet fiyatlarının ne olacağını anlattı:

  • 250 cc altındaki bir motosikletin fiyatına önce ilave gümrük vergisi yüzde 30, o rakama yüzde 8 ÖTV ve bu toplama yüzde 18 KDV ekleniyor. Toplamda yüzde  56 oranında vergi tüketiciye yansıyor.
  • Yani vergiler hariç 5.000 TL fiyatı olan bir motosiklet tüm vergiler eklendiğinde 8.284 TL’ye geliyor. Bu durumda küçük bir motosiklet satın alan tüketiciye 5 bin TL’lik motosiklet almak için 3.284 TL vergi tahakkuk ediyor.
  • Bu oran 250 cc üstü motosikletlerde ise daha ağır. Bilindiği üzere 250 cc üzerindeki motosikletlerde ÖTV yüzde 37 olarak uygulanıyor.
  • Yukarıdaki hesap tekrarlandığında (yüzde 30 Ek Gümrük Vergisi + yüzde 37 ÖTV + Yüzde 18 KDV) vergisiz fiyatı 5.000 TL olan 250 cc üstü bir motosiklet 10.508 TL’ye satın alınabiliyor. 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz