3 yaşındaki Fiat Egea, Alman “dayanıklılık testlerinde zirvede

Türkiye’de üretilen otomobiller ve bu otomobilleri üreten fabrikalar en başarılılar olarak öne çıkıyor. Ford’dan Mercedes’e, Tofaş’tan Toyota’ya tüm markaların en kaliteli üretimlerine Türkiye fabrikaları imza atıyor.

Otomobillerde Türk malı ibaresi, Avrupa’da en geçerli akçelerden biri olarak yükseliyor. Bunun son örneklerinden biri TOFAŞ tarafından üretilip, Avrupa’ya Tipo adıyla satılan modelden geldi. TOFAŞ Bursa fabrikasında imal edilerek, Avrupa’ya “Tipo” ismiyle ihraç edilen Fiat Egea, Almanya’da “segmentinin en dayanıklı otomobili” seçildi.

Almanya’nın en büyük bağımsız araç denetleme kuruluşu GTÜ verilerine göre tamir gerektiren sorunlar kategorisinde 100 araçta 0,84 hata oranı ile “sınıfının en iyi aracı” olarak Fiat Tipo modelini belirledi.

Fiat Chrysler Automobiles’a (FCA) bağlı 400 fabrikanın yer aldığı WCM -Dünya Klasında Üretim Programı- değerlendirmesinde; otomobil fabrikaları içerisinde en yüksek puanla “Altın Seviye”deki Tofaş’ın ürettiği Egea, ihracat pazarlarında inanılmaz bir başarıya imza attı.

Egea, Almanya’da sınıfının en dayanaklı ve sorunsuz aracı seçildi. Almanya’nın resmi araç muayene merkezi GTÜ, otomobillerin güçlü ve zayıf yanlarını ortaya koyan testler gerçekleştiriyor. Bu raporlarla otomobil satın almak isteyenler için rehber oluşturan araştırma Alman basınında da yayınlandı.

Tofaş Egea üretiminde robot kullanımı
TOFAŞ tesislerindeki otomobil üretiminde robotlar da görev yapıyor

Yeşil banttaki otomobil Fiat Egea oldu

Tofaş, 2015 yılında 1 milyar dolarlık yatırımla Egea / Tipo modelinin seri üretimine başlamıştı. Model ömrünün beşinci yılındaki Egea, şasi, gövde, motor, yağ kaçağı ve egzoz gibi kontrol edilen tüm kategorilerde ortalamanın üzerinde puanlar alarak, yeşil bantta yer aldı.

TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Ürün özellikleri ve fiyat / fayda dengesiyle satışa sunulduğu tüm pazarlarda ilgi gördü. Dört yıldır Türkiye’nin en çok tercih edilen aracı olan Fiat Egea, Avrupa’da önemli bir başarıya daha imza attı. Tofaş’ın üretim ve Ar-Ge gücünü yansıtan Egea’nın, Almanya’da üç yılını doldurmuş her araca yapılan kapsamlı testlerde “segmentinin en dayanıklı otomobili” seçilmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

TOFAŞ, makyajlı Egea için de çalışmalarını sürdürüyor. Tofaş tarafından 2015 yılından bugüne 600 bin adete yakın üretilen Fiat Egea model ailesi 225 milyon Euro yatırımla yenileniyor. Şirket bu yatırımla beraber 2023 yıl sonuna kadar yaklaşık 900 bin Egea daha üretecek. İlk yatırım planına göre üretim rakamı 150 bin daha artacak. Yeni Egea ne zaman yola çıkacak?Konuyla ilgili özel haberimizi de linke tıklayarak, okuyabilirsiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz