3 gün sonra satışa çıkıyor hibrit CR-V nasıl bir model

Avrupa’da satışa sunulan ilk hibrit Honda SUV modeli olan Honda CR-V Hybrid; 20 Temmuz 2019 tarihinde Türkiye’de satışa çıkıyor. Honda CR-V Hybrid’in sisteminde, var olan güç kaynakları arasında; sorunsuz geçiş yapmayı sağlayan İ-MMD (Akıllı Çok Modlu Sürücü) teknolojisi kullanılıyor. Honda CR-V Hybrid bu teknolojiyi kullanarak yola çıkan ilk araç oldu.

i-MMD Hybrid teknolojisi, iki elektrik motoru ve 2,0 litre hacimli i-VTEC Atkinson döngüsüne sahip benzinli motoru bir arada kullanıyor. Ayrıca İ-MMD teknolojisi tamamen yenilikçi güç ve aktarma organı ile; geleneksel mekanik şanzımana olan ihtiyacı da ortadan kaldırarak pratik bir çözüm sağlıyor. Honda CR-V Hybrid, 450.000 TL’lik fiyatıyla Türkiye’de satışa çıkacak.

Honda CR-V Hybrid’de 2,0 litre hacimli i-VTEC benzinli motor; ve iki elektrik motordan (lityum-iyon batarya) oluşan sistem 184 PS güç ve 315 Nm tork üretiyor.

Honda’ya özgü i-MMD teknolojisi, mümkün olan en yüksek verimlilik seviyesini sağlamak için; Elektrikli Sürüş, Hybrid Sürüş ve Benzinli Sürüş olmak üzere üç farklı sürüş modu arasında otomatik olarak geçiş yapabiliyor.

3 farklı sürüş modu var

Elektrikli Sürüş Modu’nda lityum-iyon bataryanın sağlamış olduğu enerji elektrik motoruna yönlendiriliyor; ve benzinli motor kapalı tutularak elektrik motoruyla tekerlekler harekete geçiriliyor. Hybrid Sürüş Modu’nda benzinli motor jeneratör olarak görev yapan; ikinci elektrik motoruna güç veriyor. Jeneratör olarak görev yapan ikinci elektrik motoru diğer elektrik motoru için ilave elektrik enerjisi üretiyor. Benzinli Sürüş Modu’nda ise kilitli bir kavrama benzinli motor ile tekerlekler arasında doğrudan bağ kuruyor.

Honda CR-V Hybrid, şehir içi sürüş koşullarında mümkün olan yüksek verimlilik seviyesini sunmak üzere Elektrikli Sürüş Modu ile Hybrid Sürüş Modu arasında geçiş yapıyor. Hibrit sürüşte, akünün jeneratör motoru üzerinden şarj edilebilmesi için; benzinli motordan gelen fazla güç yönlendirilebiliyor. Benzinli Sürüş Modu ise otoyol gibi daha yüksek hızlardaki sürüşler için yüksek verimlilik sağlıyor.

Ortalama hızlarda sürüşün yarısından fazlasını Elektrikli Sürüş Modu’nda gerçekleştiren CR-V Hybrid; diğer yandan daha yüksek hızlarda sürüşün üçte birini Elektrikli Sürüş Modu’nda gerçekleştiriyor. i-MMD teknolojisinin işletim sistemi; sürücünün herhangi bir müdahalesine gerek olmaksızın sürüş koşullarına bağlı olarak sürüş verimliliğini mümkün olan en üst seviyeye çıkartmak üzere; sürüş modları arasında ne zaman geçiş yapması gerektiğine karar veriyor.

3 milyon hibrit sattı

T. Tsumura-Honda Türkiye Başkanı ve Bülent Kılıçer, Genel Müdür Yardımcısı

Honda CR-V Hybrid için düzenlenen toplantıda Honda’nın bugüne kadar dünyada 3 milyona yakın hibrit araç sattığını belirten; Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, “Honda 1999 yılında hibrit teknolojisini Avrupalı kullanıcıların, 2007 yılında ise Türk kullanıcıların hayatına ilk katan marka. O günden beri, süper spor modelimiz NSX de dahil olmak üzere hibrit otomobil sayımız hızla artmaya devam ediyor. ” dedi.

Honda CR-V Hybrid’in satışa çıktığı pazarlarda 30 bin satış adedine ulaşmasını öngördüklerini belirten Başkan Tsumura ayrıca“Türkiye’de hibrit araçların algılanması hızla arttı. 2016 ve 2018 sonuçlarına göre, hibrit araç seçeneğini düşünenlerin oranı yüzde 18’den yüzde 34’e yükselirken, dizel düşünenlerin oranı yüzde 73’ten yüzde 59’a düştü. Bu verilerin, hibrit teknolojisinin önümüzdeki dönemi belirleyeceği en önemli göstergeler olduğuna inanıyoruz” dedi.

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer; SUV segmentine öncülük eden Honda CR-V’nin hibrit modelinde önemli bir teknolojinin öne çıktığına dikkat çekti. Kılıçer, “Honda’ya özgü i-MMD (Intelligent Multi-Mode Drive) teknolojisi ile yola çıkan ilk araç Honda CR-V Hybrid oldu. Honda CR-V Hybrid, elektrik motoru devredeyken benzinli motorun elektrik üretmesini sağlayan bu teknoloji sayesinde yakıt ve elektrik enerjisini en verimli şekilde kullanmayı sağlıyor.

Elektrikli Sürüş, Hybrid Sürüş ve Benzinli Sürüş olmak üzere üç farklı sürüş modu arasında otomatik olarak geçiş yapılmasını sağlayan i-MMD teknolojisi; sürücünün sürüş modları arasında geçiş yapma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu da Honda CR-V Hybrid’i klasik hibrit araçlar arasında farklı kılıyor” şeklinde bilgi verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz