3 bankadan yerli otomobile özel düşük faizli taşıt kredisi

Hükümet, hızla düyen otomotivdeki ÖTV gelirlerini tekrar artıracak önlemlere bir  yenisini ekledi. Faizlerde yaşanan düşüş üç kamu bankası üzerinden otomobil müşterisine yansıtılacak. Otomobil satışlarında yaşanan yıllık yüzde 50’lerin üzerindeki küçülme, ÖTV indirimi önlemiyle aşılamayınca kredi desteği ile aşılmak isteniyor. 3 banka Türkiye’de üretilen otomobil ve hafif ticari araçları kapsayacak özel düşük faizli taşıt kredisi verecek.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Türkiye’de üretim yapan otomotiv markaları ile işbirliğine giderek taşıt kredisi kampanyası başlattı. Üç banka, 01 Ekim’de başlayarak, 31 Aralık tarihine kadar sürecek üç aylık dönemde Türkiye’de üretim yapan otomotiv markalarının binek ve ticari araçlarını alacak tüketicilere yüzde 0,49 – yüzde 0,69 oranlarıyla kredi kullandıracak.

Merkez Bankası’nın temmuz ayında 425 baz puan faiz indirimiyle başlayan,; 12 Eylül’de 325 baz puan indirimiyle süren faiz kararlarının ardından; bankalar da beklenen faiz indirimlerini başlattı. Aslında üç kamu bankası büyük atağa geçti.

Öncelikle Ziraat Bankası’ndan bugün yapılan yazılı açıklamayla taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmakla birlikte; kampanyanın otomotiv sektörüne de önemli bir hareketlilik getirmesinin hedeflendiği duyuruldu.

Kredi koşulları anlaşmalı marka bazında değişiklik gösterebilecek.

Kredi koşulları anlaşmalı marka bazında değişiklik gösterebilecek.

Bankaların firmalarla yaptıkları anlaşmalar ile Türkiye’de üretilen binek ve ticari araçlar için uygulayacağı yeni kredi oranları;

• Yeni otomobiller için 50 bin-120 bin TL arası kredi kullanımında 18-36 ay vadede aylık 0,49 ve 0,69 faiz oranı uygulanacak.

• Yeni ticari araç alımında 72 bin – 120 bin TL arası kredi kullanımlarında 30-60 ay vade için aylık 0,49 ve 0-69 faiz oranı geçer olacak.

  • Anlaşmalı Otomotiv Şirketleri:
    Binek Araçlar: Fiat, Honda, Hyundai, Renault Mais
  • Ticari Araçlar: Fiat, Ford, Isuzu, Karsan, Temsa
  • Kampanya 01.10.2019 – 31.12.2019 tarihleri arasında geçerli olacak.

İndirimli kredi oranları Türkiye’de üretilen Renault Megane ve Clio, Fiat Egea, Doblo ve Fiorino, Honda Civic Sedan, Hyundai i20 ve i10, Karsan Jest, Isuzu D-Max, Ford Transit modellerini satın alacak tüketiciler yararlanabilecek.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ TAŞIT KREDİSİ İÇİN NE DEDİ?

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün: Geç kalınmış bir destek
“Kredi faizlerinin düşmesi otomotiv pazarında ciddi bir hareketlilik sağlayacak. Bu aslında biraz geç kalınmış bir destek ama önemli de bir adım. Tabi bu uygulamada maliyetin bir kısmını bankalar bir kısmını da şirketler karşılayacak. Bu durum, 2018 Ağustos’undan bu yana yükselen döviz, enflasyon ve dolayısıyla kredi faizleri nedeniyle 2017 yılına göre %60 oranında küçülen iç pazarda, düşük faizli kredi beklentisi nedeniyle bir hareketlilik sağlayacaktır. Ancak beraberinde, zaten kârsız satış yapan firmalara ilave malî yük de
getirecektir. Günün sonunda ise satışların canlanması ve satışlarda artış beklentisi,
özellikle servis girişlerinde sektöre çok ciddi bir fayda sağlayacaktır” dedi.”

Honda Türkiye Satış Müdürü Serdar Akman: Bir süredir görüşmeler sürüyordu

Serdar Akman-Honda Türkiye Satış Müdürü

Bu konuda bankalarla aramızda bir süredir görüşmeler sürüyordu. Genel olarak tabii ki olumlu. Üretim için de tüketiciler için de. Bu rakamlar şirket destekleriyle oluştu Faiz oranları şirketlere, kullanılan kredi tutarına ve modele göre değişecektir. Otomobil satışlarında tabii ki faiz oranları önemli. Eylül ayında düşen faizlerin etkisiyle biz Honda oarak yüzde 20 satış artışı yakaladık. Yeni indirimle yıl sonuna kadar planladığımızın yüzde 20 üzerine çıkarız diye öngörüyoruz. Ama aralıkta beklenmedik ataklar da görülebilir. Kredi anlaşması yapan markalar pazarın yaklaşık yüzde 45’ini oluşturuyor.

 

Renault Mais GM Berk Çağdaş: Çok önemli bir destek

“Üç kamu bankasının Türkiye’de üretilen modellerin taşıt kredisi faizini yüzde 0,49 – 0.69’a çekmesi haberini büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, ülkemize ihracat, üretim ve istihdam açısından en yüksek katma değeri yaratan otomotiv sektörüne verilen çok önemli

Berk Çağdaş-Renault Mais Genel Müdürü

bir destektir. Merkez Bankası’nın faiz indirim adımını takiben açıklanan bu paket, iç pazarı canlandıracak ve finansmana erişim kolaylığı sağlayacaktır. 1 Ekim 2019’da başlayacak ve yıl sonuna kadar sürecek bu kampanya, tüketiciye ödeme kolaylığı sunması açısından da çok büyük önem arz ediyor. Faiz oranlarının düşmesinin çok önemli olduğunu her platformda dile getirdik çünkü Türkiye’de satılan her 100 otomobilin asgari 60’ı kredi ile satılıyor. Bu yüzden kredi faizlerinin tüketicinin finanse edebileceği aylık ödeme seviyesine gelmesi çok memnuniyet verici bir gelişme. Bu gelişmenin 2019 yılı toplam pazarının 450 bin seviyesine taşıma olasılığı yüksek. “

 

Toyota Türkiye Pazar ve Satış CEO Ali Haydar Bozkurt- : Ekimde zam yapmayacağız

Ali Haydar Bozkurt-Toyota Türkiye Paz. Sat. AŞ CEO

“Olumlu karşılıyoruz. Bayilerimizden aldığımız bilgilere göre bu kampanyanın olumlu etkilerini şimdiden görmeye başladık. Toyota olarak farklı modellerimiz için yaptığımız kampanyalar ile biz de bu ortamda yer alacağız. Bu konuda geniş kapsamlı  hazırlanıyoruz. Toyota olarak “0” finansman oranını biz şimdiden devreye aldık. Bazı modellerimizde devreye aldığımız “0” finansman oranı ile birlikte kamu bankalarının sunduğu yüzde 0,69 cazip finansman oranına denk bir oranı biz de yarından itibaren müşterilerimize sunmaya başlıyoruz. Ayrıca ekim ayında fiyatlarımıza zam yapmayacağımızı da belirtmek isterim.”

Karsan Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu: Kaldıraç olacaktır

 “Türkiye iyi bir ticari araç üreticisi. Kamu bankalarının Türkiye’de üretim yapan markalarla yaptığı söz konusu işbirliği, son 3 ayda iç pazara önemli ölçüde hareketlilik getirecektir. Finansmana ulaşmada zorluk yaşayan ticari araç müşterilerinin son 3 ayda satın almaya yöneleceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca yüzde 0,49-0,69 faiz uygulaması iç pazarda ticari araçlar için kaldıraç olacaktır”.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz