200 binden fazla Volkswagen Transporter geri çağırılıyor

volkswagen transporter t6.1

Üretildiği günden bugüne tüm dünyada 20 milyondan fazla, Türkiye’de ise 156 bin adetin üzerinde satış rakamına ulaşan Transporter’ın soğuk havalarla başı dertte. Almanya’da üretilen son Volkswagen Transporter T6.1 modellerinin birçoğu potansiyel olarak kapı kilitleme sorunu yaşıyor. Dünya çapında 200 binden fazla Transporter T6.1, sürüş sırasında kapıların açılması riski nedeniyle geri çağırılıyor.

Alman gazete Automobilewoche’de yer alan habere göre; Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu (KBA), soğuk bir ortamda “sürüş sırasında kapıların beklenmedik bir şekilde açılması” riski olduğunu söylüyor.

Almanya’da yaklaşık 67 bin 400 aracın etkilenebileceği geri çağırmalar şu an KBA’nın Flensburg makamının gözetimi altında. Maddi hasar veya yaralıların olup olmadığı henüz bilinmiyor.

2020 yeni VW Transporter fiyatı özellikleri sürüş izlenimi

Volkswagen Transporter T6.1 Neden Kilit Sorunu Yaşıyor?

2020 yılında makyajlanan Transporter’ın T6 versiyonları aslına bakıldığında çok eski değil, fakat arada geçen süre kronik bir sorunun ortaya çıkması için yeterli. KBA tarafından fark edilen bu kilit sorununun can kaybına yol açma ihtimali de geri çağırmayı başlattırmakta etkili oldu.

KBA kurumunun belirttiğine göre; “Donma noktasının altındaki sıcaklıklarda kapıda biriken ya da işleyen su, kapı kilitleme mekanizmasını bozabilir. Bozulan mekanizma, açık kapı kilidinin kilitli görünmesine ya da açık kalmasına (kitlenmemesine) neden olabilir.”

Bu nedenle de, 2019’dan 2021 yılına kadar üretilen tüm Volkswagen Transporter T6.1 modellerinin kapı kapatma işlevini kontrol eden Bowden kabloları değiştirilecek.

Volkswagen Türkiye’de Transporter üreterek 4 fırsat yakalayacak

VW Transporter T6.1

 

Volkswagen Grubu’ndaki (VWN) bir hafif ticari araç sözcüsü Perşembe sabahı yaptığı açıklamada; ilk geri çağırmaların şimdiden başladığını ve piyasalara göre kademeli olacağını söyledi.

Rusya veya İskandinav ülkeleri gibi havaları daha soğuk olan ülkelerde başlayan geri çağırmalar, yakın zamanda Orta Avrupa, daha sonra Güney Avrupa olarak devam edecek.

Volkswagen Transporter T6.1 henüz oldukça yeni olduğu ve genellikle servis garantisi olduğu için, servislerde sorunun hızlıca çözülmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz