20 yeni Mercedes modeli bu yıl yola çıkacak

Mercedes Benz tamamen elektrikli yani EQ modeller için çalışırken; EQ Power adeını verdiği plug in hybrid serisine de ağırlık veriyor. Mercedes-Benz müşterileri, 2020’nin sonuna kadar 20’den fazla farklı model çeşidinde fişli teknolojiyi sunuyor hale gelecek.

Bu seride geleneksel otomobilin kolaylığı ile birlikte günlük belli bir mesafenin sıfır emisyonla sağlanması mümkün olabiliyor. Böylece tam elektrikli otomobillerin menzil kaygısı da plug-in hybrid seride yaşanmıyor. Üstelik PHEV Mercedes Benz fiyatları tam elektrikliler kadar pahalı da olmayacak.

Mercedes-Benz bu teknolojiyi A serisinden S Serisine GLA’dan GLE’ye kadar tüm ürün yelpazesinde sunacak. İçten yanmalı motorlara elektrik motorları destek verecek. Bataryalar evde, işyerinde ya da açık alanlardaki şarj istasyonunda şarj edilebiliyor.

Sürücülerin yüzde 90’ı 1 günde 100 km görmüyor

Mercedes-Benz araştırma ekibi, günlük 50 kilometrelik tamamen elektrikli bir menzilin tüm yolculukların yüzde 90’ı için yeterli olduğunu belirledi. Günlük tüm seyahatin yüzde 90’ından fazlası 100 kilometreden daha kısa olarak gerçekleşiyor. Üçüncü nesil plug-in hibritler bu sonuçlar için yeterli menzil sağlıyor.

Enine monte edilmiş bir motora ve 8G-DCT çift kavramalı şanzımana sahip Mercedes Benz modelleri için; elektrikli motor kompakt bir şekilde geliştirildi. Hibrit bileşenlerin yapısı motoru çalıştırmak ve ivmelenme sağlamak için verimli bir şekilde eşleştirlmiş.

Mercedes Benz kompakt sınıf hibritlerde (örneğin A Sedan) 77 km’ye kadar elektrikli menzil (NEDC) sunacak şekilde hibrit motor şu özellikleri sağlıyor…
Elektrik gücü 75 kW
Sistem gücü 160 kW
Sistem torku 450 Nm
En yüksek hız; 140 km/saat (elektrikli), 235 km/saat (karma) 
0-100 km/saat hızlanma: 6.6 saniye 

Yani EQ Power 1.33 litrelik dört silindirli motor ile birlikte 160 kW (218 hp) güç üretiyor ve toplam 450 Nm maksimum tork sağlıyor. A 250 e (birleşik yakıt tüketimi 1,5-1,4 l / 100 km, birleşik elektrik tüketimi 15,0-14,8 kWh / 100 km) oluyor. Lityum-iyon pil 15,6 kWh enerji depolama kapasitesine sahip.

Alternatif veya doğru akım ile şarj edilebiliyor. Kompakt plug in hybrid modeller 1 saat 45 dakika içinde yüzde 100’e kadar alternatif akım (AC) ile 7,4 kW’lık bir prizden şarj edilebiliyorken; daha hızlı doğru akım (DC) ile şarj süresi yüzde 80’e kadar sadece 25 dakikada gerçekleşiyor. Yaklaşık 150 kilogram ağırlığındaki su soğutmalı piller, Daimler kuruluşu Deutsche ACCUMOTIVE tarafından sağlanıyor.

Üçüncü nesil Mercedes-Benz EQ Power plug-in hibritlerde Lityum-demir-fosfattan (LiFePo) yerine lityum-nikel-manganez-kobalt (Li-NMC) kullnılıyor. Hücre kapasitesi böylece 22’den 37 Ah’ye çıktı. Sonuçta batarya kutularına daha kompakt bir tasarım verilerek bagaj kapasitesi ve yolculardan yer alınmaması sağlanmış.

Daha güçlü modellerde ayrı bir paket

Mercedes-Benz’de hibrit teknolojisi 2009 yılında S 400 Hybrid tanıtımından beri dikkatle geliştiriliyor. EQ Power teknolojisi 9G-TRONIC şanzıman ile kullanım için ayrıca tasarlanmış. Yüksek performanslı güç elektroniği, daha yüksek verim elde edilmesini sağlıyor. Artan değerlere rağmen, elektrikli motorun tasarımı kompakt olmuş. Elektrikli motor 9G-TRONIC şanzımana entegre edilmesiyle sadece 108 mm fazlalık olumuş ve böylece 700 Nm’ye kadar ulaşan tork değerleri elde edilebiliyor.

Bu sistem, ilk kez Mercedes GLE 350 4MATIC’de kullanıldı. 106 km’ye kadar elektrikli menzil (NEDC) için 
Elektrik gücü 100 kW
Sistem gücü 235 kW / 320 hp
Sistem torku 700 Nm
son hız; 160 km / s’ye kadar (elektrikli) / 210 km / s’ye kadar (genel) 
0-100 km hızlanma: 6.8 saniye 

Mercedes GLE 350’de, 31,2 kWh akü kapasitesi ile 100 kilometreden (NEDC’ye göre) fazla elektrik menzili elde ediliyor. DC hızlı şarj istasyonlarında, elektrik şarjı 20 dakikada olabiliyor. Mercedes me Charge hizmeti ise Mercedes-Benz plug-in hybrid sürücülerini dünyanın en kapsamlı şarj ağlarından birine eriştirebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz