20.000’inci MAN minibüs yüzde 100 elektrikli

MAN TGE minibüs modelinin Polonya’nın Września tesisinde 20.000’inci üretimi gerçekleştirildi. Radyatör ızgarasında çarpıcı aslan amblemi taşıyan bu van; aynı zamanda MAN Truck & Bus’un bu alandaki gerçek başarı öyküsünün de sembolü oldu. Üretilen 20.000’inci MAN TGE yüzde 100 elektrikle çalışan bir eTGE.

TGE’nin, 2016’daki IAA Ticari Araçlar Fuarı’nda gerçekleştirilen lansmanı ile birlikte VAN segmentine de giren MAN Truck & Bus; 3 tondan 44 tona kadar tüm ticari araçların üreticisi konumuna gelmişti. TGE üretimi, Nisan 2017’de Polonya’nın Poznań şehrinin Września kasabasında teknoloji harikası bir VAN üretim tesisinde başlamıştı.

Üretilmeye başlamasından sonraki iki aylık süreçte Almanya, Avusturya, İsviçre ve Hollanda’da piyasaya çıkan MAN TGE minibüs; bugün ise 30’dan fazla ülkede satılıyor. Henüz iki yıl içinde ülke sayısının 30’un üzerine çıkması ve üretilen araç sayısının ise 20.000’e ulaşması ile TGE, oldukça önemli bir başarıya imza attı.

Września’da üretim bandından çıkan 20.000’inci MAN TGE minibüs, yüzde yüz elektrikle çalışan; normal aks açıklığına sahip, yüksek tavanlı, kiraz kırmızısı renkli bir eTGE oldu. MAN eTGE, 100 kW/136 hp gücünde elektrikli motor ile çalışıyor; bu güç, tek hız kademeli bir vites kutusu ile aktarılıyor.

Türkiye’ye 2018 sonunda geldi

MAN hafif ticari aracı TGE Türkiye’de 2018 yılsonunda satışa sunuldu. İlk MAN TGE’lerden biri, MAN’a yedek parça taşımacılığı yapan lojistik şirketi Tetnak’a teslim edildi. TGE 3.140 araç, L4H3 4×2 Panelvan özelliğinde. Alman şirket modeli şu ifadelerle tanımlıyor;

“TGE, gerçekten de sadece VAN değil, tam anlamıyla bir MAN. MAN’ın ileri teknolojisi ve bilinen kalitesi ile geliştirildi, üretildi. Her açıdan en ince detaylarına kadar düşünüldü ve geleneksel bir VAN’ın ötesine taşındı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz