Vural Ak: 2. el araç fiyatları yükselişe geçti

Kullanılmış araç fiyatları 2019

Ekonomideki dalgalanmanın en fazla etkilediği sektörlerden olan otomotiv, umudunu sonbahara, düşen faizlere ve ikinci ele bağladı. İkinci el araç pazarının en büyük arzlarından birini yapan filo kiralamanın lideri Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, 2. el araç fiyatları açısından etkili verileri ve beklentileri yorumladı.

2. el araç fiyatları nasıl

Ak, 2. el araç fiyatları açısından 2019 yılı ilk yarısını ele alırken, ÖTV indirimlerinin fiyatlara yüzde 10’luk indirim olarak yansıdığına dikkat çekerek, şu değerlendirmeyi yapıyor:

“İki kez uzatılan ÖTV indirimi uygulaması nedeniyle ikinci el araç fiyatları açısından yaşanan yüzde 10’lara varan düşüşler (…) yansımıştı. Bugün gelinen noktaya baktığımızda ise ikinci el piyasasının normal seyrine dönme eğiliminde olduğunu görüyoruz. Buna filo kiralamada uygulanan Türk Lirası bazlı sözleşme şartı da eklenince; bizler çok daha tutarlı ve güvenilir fiyatlandırma ve finansal stratejiler hazırlayabilir duruma geldik.”

2. el araç fiyatları yeniden yükselişe geçti,

Yeni araç fiyatları nispeten yüksek kaldı

Intercity Y.K Başkanı, bugünlerde piyasanın nasıl seyrettiğini ve yeni araç fiyatlarının seviyesini analiz ediyor:

 

Vural Ak – Intercity Başkanı

“Şu anda perakende satışlara baktığımızda ise sıfır otomobil fiyatlarının nispeten yüksek kalmaya başladığı görülüyor ve bu nedenle tüketiciler; tercihlerinde ikinci el araçlara yöneliyorlar. Bu noktada tüketicilerin güvene çok önem verdiğini görüyoruz. Son dönemde değişen ikinci el taşıtların ticaretine yönelik yönetmelik gereğince artık araç ekspertizleri ve garanti konusu da bunu destekler hale geldi. Aracın ekspertizi, kilometresi ve araç geçmişleri, ikinci el araç sektörünün gelişimi açısından çok büyük önem arz ediyor. İşini doğru ve dürüst yapan, sattığı araçların geçmişini iyi bilen ve arkasında duran şirketler çok daha başarılı olarak yollarına devam edecekler. Biz de Intercity2 olarak son kullanıcılara 6 ay sınırsız km garanti ve 10 gün içerisinde koşulsuz değişim sloganı ile hizmet veriyoruz.”

2. el B7 Passat alınır mı?

6 ayda 3.2 milyon 2. el araç satıldı

İkinci el pazarıyla ilgili son verilerine bakıldığında, ocak ayında 458 bin adet olan ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satışları, her ay artarak mayıs ayında 643 bin 643 adede ulaştığı görülüyor. İlk 6 ayda ise ikinci el toplam satışları 3 milyon 244 bin 378 adet olarak gerçekleşti. Sıfır araç pazarında yıl sonunda yüzde 60’lara varan bir daralmadan bahsedilirken; ikinci el tarafında tablonun daha iyimser bir görüntü veriyor.

İkinci el pazarında otomobil ve hafif ticari araç toplam satışları

  • 2017 yılında 6,5 milyon adet olarak gerçekleşmişti.
  • 2018 yılında bu rakamlar 6,8 milyon seviyesine ulaştı.
  • 2019 yılında ise 6,5 milyon adetlerde kapanması beklentisi egemen. Bu da yüzde 5’lik daralmaya denk geliyor.

2. el ile yeni araç satışları aradaki fark 16 kat

Gelinen noktada sıfır otomobil ile ikinci el satışları arasındaki fark 1’e 16’ya yükselmiş olduğunu ifade eden Ak, “Bir milyonluk pazara ulaştığımız yıllarda bu rakam 1’e 6 olarak kayıtlara geçmişti. Faiz oranlarında beklenen düşüş ve bankaları kredi vermeye teşvik eden uygulamaları, ikinci el pazarının da pozitif yönde etkiliyor. Şu an her marka ve model ikinci el otomobil almanın en uygun zamanlarından biri diyebiliriz.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Filo müşterilerinin ilgisi de ikinci ele yöneldi

Filo pazarının da daraldığı 2019 yılında, müşterilerin yönünü de değerlendiren Ak, “Türkiye Filo Kiralama Sektörü bugün sıfır araç fiyatlarının yüksek olması nedeniyle yeni bir baskı altında. Sıfır araç fiyatlarının yüksek olması nedeniyle sektör olarak filo müşterilerimize nispeten yüksek maliyetler çıkartmak zorunda kalıyoruz. Buna bağlı olarak da müşterilerimiz, araç ihtiyaçlarını öz sermayelerini kullanarak ikinci el otomobil ile karşılamaya yöneliyorlar ki bunun, içerisinde bulunduğumuz finansal koşullar dikkate alındığında çok da doğru bir hamle olmadığını söylemek gerekiyor. Bugünkü gibi paranın ve kredinin pahalı ve zor bulunduğu günlerde araç sahibi olmak şirketler için mantıklı ve avantajlı değil. Kiralamanın eskisinden bile daha doğru bir karar olduğu aşikar. Eldeki parasal imkanı şirketler kendi islerine yatırıp mali tablolarını daha düzgün ve güçlü tutmalı, ihtiyaçları olan araçları bu krizden sağlam çıkmış, bildik, güçlü filo kiralama şirketlerinden kiralamaları gerekmekte. İçerisinde bulunduğumuz dönemde en akıllıca hareket budur.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz