Zenginler de motoru küçültüyor

0

Zenginler bile lüks otoda

1.6 litre motorluya geçti!

Premium markalar, lüks otomobillere geçen yıl yapılan vergi artışını düşük hacimli  motorlarla aşmayı planlıyor. Volvo Car Türkiye, 'en iyi üçlü' sloganıyla lanse edilen 1.6 lt, dizel ve otomatik kombinasyonuna sahip DRIVe Powershift modellerini Türkiye’de satışa sundu. Volvo S60, V60 ve S80 DRIVe Powershift, premium sınıfta segmentlerinde bir ilk olma özelliği taşıyor. Şirket, 'en iyi üçlü'yle bu yıl daralması beklenen otomotiv pazarında büyümeyi hedefliyor. Volvo Car Türkiye, satışlarını yüzde 20 oranında artırarak, 5 bin 600 adetle şirket tarihinin rekorunu kıracak. Bugüne kadar 5 bin adetlik barajı geçemeyen marka, en son 2000 yılında 4 bin 900 adetleri yakalamıştı. Düşük vergi dilimine giren 1.6 litre hacimli DRIVe Powershift modeller markanın satışlarının yüzde 50'sinden fazlasını oluşturacak. Türkiye'nin büyüme hızı Volvo’nun dünya hedeflerini de üçe katlamış olacak.

DRIVe Powershift'in Volvo'ya doping etkisi yaratacağını belirten Volvo Car Türkiye Genel Müdürü Torben Eckardt, “2012’de 5 bin 600 adet olarak planladığımız satışlarımızın yüzde 55’ini DRIVe Powershift modellerinin oluşturacağını öngörüyoruz. S60 ve V60 satışlarımızda bu oran yüzde 80’in üstüne çıkacak. Yeni modellerimizin de etkisiyle 2012’yi lüks segmentteki pazar payımızı yüzde 12’ye yükselterek kapatmayı hedefliyoruz" açıklamasını yaptı.

1.6 litre pazarı büyüyor

Premium sınıfta vergi nedeniyle 1.6 litre hacimli araçların satışının belirgin bir şekilde arttığına dikkat çeken Eckhardt, segmentle ilgili olarak şunları belirtti: "Ülkemizdeki 1.6 lt ve altındaki motorları avantajlı kılan vergi sistemi, yakıt fiyatlarındaki artış ve çevre konusundaki bilincin yükselmesi gibi etkenler, piyasaya sunduğumuz 'en iyi üçlü kombinasyonunu' en çok aranılan kriter haline getirdi. 2011'de Türkiye'de satılan premium sınıf otomobillerin yüzde 33.5’ini 1.6 lt, yüzde 59.7’ini dizel ve yüzde 92.6’sını otomatik şanzımanlı versiyonlar oluşturdu. 2011’in son aylarında lüks otolar için artırılan ÖTV oranları, tüm sınıflarda olduğu gibi premium segmentte de 1.6 lt motora olan talebi artırdı. Bu etki 2012 yılıyla birlikte kendini daha fazla göstermeye başladı.    

Bu yılın ilk 3 ayında satılan premium segment otomobillerin yüzde 47.6’sını 1.6 lt, yüzde 58.4’ünü dizel ve yüzde 87.6’sını otomatik şanzımanlı modeller oluşturdu. Müşteri beklentileri bu yönde artarken; premium orta ve üst sınıfta 1.6 lt’lik silindir hacmi, dizel ve otomatik şanzıman üçlüsünü bir arada sunan ilk üretici Volvo oldu."

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here