Yüksek ikinci el fiyatları, araç değer kaybı ile düşecek mi?

Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği, ikinci el araç pazarında yüksek fiyatları, hasarlı araç satışı ve fiyatlardaki dengesizliğin önlenmesi konularında açıklamalarda bulundu.

Özellikle ağır hasar kayıtlı, yüksek TRAMER kayıtlı, çok değişen-boyanan parçası olan araçların fiyatlarının, orijinalliği korunmuş araçlara göre düşmesi ve 3’üncü şahısların mağduriyetinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Tüm Oto Servisleri Federasyonu (TOSEF) ile de konuyla ilgili görüşmeler devam ediyor.

2019 yılında gerçekleşen 1 milyon 168 bin 144 kazanın 993 bin 248’i maddi hasarlı olarak kayıtlara geçti. Bunun üzerine TÜSED başkanı Ahmet Nedim Erdem, kaza geçmişi olan araçların alım-satımında, araç değer kaybı belgesi zorunlu kılınması gerektiğini belirtti.

TÜSED, birçok araç kullanıcısının “araç değer kaybı” konusu hakkında bilgi sahibi olmadığını belirtiyor. Bir trafik kazasında kusuru bulunmayan 3’üncü şahıslar, araçlarının hasar görmesi ve sonrasında onarım yapılması durumunda belirli adımları izlemesi gerekiyor.

Kullanıcı, aracının ikinci el piyasasında kaybetmiş olduğu maddi değeri, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi web sitesi üzerinden, kusurlu araca ait Zorunlu Mali Mesuliyet Sigorta Poliçesi’nin düzenlenmiş olduğu sigorta şirketinden talep ve tazmin edebiliyor.

Kaza geçmişi olan her araç için yasal düzenleme getirilmeli

Geçmişte kaza yapmış söz konusu aracın ikinci el satışı esnasındaki değer düşüklüğünün hali hazırda mutlak bir değer hesabı bulunmuyor. Ayrıca yüksek ikinci el fiyatları olan araçların değer kaybı, alıcı ve satıcı arasında pazarlık usulü ile belirleniyor. Bu durum tarafların en azından birinin mağduriyetine kuvvetle sebebiyet veriyor.

İkinci el araç satışına konu tüm araçların istisnasız olarak tamamının değer kayıplarının tespit edilmeli. Sigorta Bilgi Merkezi (SBM) veya benzeri bir platform üzerine girişlerinin sağlanabilmesi ancak yeni yasal düzenlemeler ile sağlanabilir.

Böyle bir yasal düzenleme halinde tarafsız ve bağımsız olarak hizmet vermekte olan TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi levhasında kayıtlı ilgili branşta ruhsat sahibi sigorta eksperleri değer kaybı tutarının tam, doğru ve eksiksiz olarak tespiti ile tarafların haklarının korunmasının teminatı olacaktır.

Yasal düzenleme ikinci el araç pazarına güven getirir
Ahmet Nedim Erdem, yasal düzenleme yapılması durumunda, mutlaka ikinci el araç fiyatlarındaki tutarsızlık ve dalgalanmayı belirli bir oranda engelleyeceğini belirtti. Gerçek dışı fiyatların da önüne geçileceğinin altını çizdi ve ekledi: “İkinci el araç satışı yapan işletmeler ve araç satın alacak vatandaşlarımız, tarafsız bir tespit raporu ile kendilerini güven altına almış olacak. Böylelikle olası haksız taleplerin önüne geçebileceklerdir.

Öte yandan araç ticaretinde suistimallerin önüne geçilerek işini doğru yapan işletmelere fayda sağlanacak. Araç satın alanların da hak ve menfaatleri koruma altına alınacaktır. Bu standartlar otomotiv sektöründeki tüm paydaşların rahat nefes almasını sağlar.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz