Yolda uzayıp kısalıyor

Geçen yıl düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı’nda otomobil severlerle buluşan Mercedes’in yeni konsepti, 2.0 litrelik turbo beslemeli motor ve elektrikli motor kombinasyonuyla 275 beygirlik güç sunuyor.

IAA (Intelligent Aerodynamic Automobile) ismi verilen konseptle Mercedes’in eski günlerine gönderme yaptığını söyleyebiliriz.

S-Serisi ve CLS’nin tasarım çizgilerini devam ettiren IAA konsepti ile ilgili açıklama yapan Mercedes baş tasarımcısı Gorden Wagener, “Bu araç geleceğin yüzde 100 elektrikli otomobillerinin gövde tasarımı olarak en başarılı hali” diyerek aracın tasarımına olan güvenlerini gözler önüne serdi.

Şimdiye kadar yapılan sürtünme testlerinden en iyi sonuçları alarak ‘Dünya Aerodinamik Şampiyonu’ olduğu söylenen konseptin hava sürtünme katsayısı 0,19.

Mercedes IAA konseptinin ön tasarımı
Mercedes IAA konseptinin ön tasarımı

Boya sürülmeden, yalnızca fırçalanarak parlak hale getirilmiş çıplak alüminyum gövdesiyle dikkat çeken Mercedes IAA konsepti’nin arkasında görünen ve araçtan ayrı bir parçaymış izlenimi veren arka kısım, aracın yüksek hızlarda downforce etkisini arttırmak için hareketli olarak tasarlanmış.

Mercede IAA konseptini en dikkat çekici özelliklerinden biri ise şekil değiştirebiliyor olması. 5.040 milimetre uzunluğundaki, 1.995 milimetre genişliğindeki ve 1.305 milimetre yüksekliğindeki konsept, saatte 80 kilometre hızla gittiği sürece sürücünün istemesi halinde arka panellerinden 390 milimetre, ön kısmından ise 25 milimetre daha uzayabiliyor.

Mercedes IAA konseptinin kabini
Mercedes IAA konseptinin kabini

Mercedes IAA Concept’in teknik verileri:

Motor: 1991 cc 4 silindir turbo beslemeli ve elektrik motoru kombineli (Hibrit)
Güç: 275 hp
0-100 km/s hızlanması: 5,8 saniye
Şanzıman: 7 ileri otomatik, arkadan itişli

Aracın kabininde de tıpkı dış tasarımında olduğu gibi fütüristik çizgiler hâkim. Işıklandırmalı yuvarlak havalandırmaların ilk bakışta göze çarptığı kabinde herhangi bir düğme bulunmuyor. Baş ve diz mesafesi oldukça geniş olan aracın gösterge paneli ve havalandırmanın altındaki kısmı oldukça tanıdık geliyor. Beyaz deri iç malzemeyle kabindeki ferahlık hissi en üst seviyeye çıkarılan aracın orta konsolunda alüminyum malzeme kullanılıyor.

Mercedes elektrikli otomobil departmanı EVA’nın gelecekteki Mercedes modellerini, otomobil sektörüne yön verecek çok farklı tasarımlarla karşımıza çıkmaya hazırlandığını söyleyebiliriz.

Seri üretimi için tarih vermeyen Mercedes’in bu teknolojinin yollara inmesinin çok da uzak olmadığını söylüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz