2017’de 450 bin üretecek, 250 bini Egea/Tipo olacak

Fiat Egea

Japonlar 40 yıl düşünür, ince eler sık dokur, sonra harekete geçer. Amerikalılar zamanın kıymetini bilir, Japonlar kadar yavaş kalmaz ama iyi düşünüp, hızla hızlı davranırlar. Almanlar, doğal yetenekleri, tecrübeleri, matematik ve oluşmuş kurallarıyla hareket eder. Türklerdeyse kervan yolda düzülür.

Çözüm arıyordu, buldu

TOFAŞ, üretimini yaptığı dört modelin dördüne yönelik yüksek talebin baskısıyla, arzı artırma yönünde bir çözüm üzerine yoğunlaşmıştı. Yazdan bu yana TOFAŞ yönetimi bunu dile getiriyor ama henüz bir açıklama yapmanın zamanı olmadığını ifade ediyorlardı. Sonunda çareyi bulmuşlar. GEçen hafta yapılan açıklama ile TOFAŞ, yıllık üretim kapasitesini 50 bin, Egea üretim kapasitesini ise 60 bin adet artırdığını ilan etti.
50 milyon euroluk yatırımla çözümlenen kapasite artıyı, Fiat Chrysler Automotiv (FCA) dünyasında da ses getirmiş, örnek olmuş.

 TOFAŞ, Bursa tesislerinde ikinci üretim bandını devreye alıyor. Bu şekilde yeni Egea/Tipo modelinin üretimini yılda 250 bin adete yükseltecek. Halen 400 bin adet olan yıllık araç üretimini bu sayede 450 bin adete yükseltmeye hazırlanan Tofaş, çalışan sayısını da 10 bin kişinin üzerine çıkardı. Kısacası TOFAŞ, 2017’de 450 bin üretecek, 250 bini Egea/Tipo olacak.

1 milyon metrekarelik Tofas Bursa fabrikasında üretim, "içten" çözüldü.
1 milyon metrekarelik Tofas Bursa fabrikasında üretim, “içten” çözüldü.

60 bin adet için 50 milyon euroluk yatırım

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, yeni yatırımlarıyla ilgili şu bilgileri verdi:
“Tofaş olarak, fabrikamızda 2. gövde hattımızı kurma kararı aldık. Bu şekilde biz Fiat Egea Ailesi’nin toplam yıllık üretim kapasitesini 250 bin adete çıkaracağız. Bu rakam mevcut haliyle yıllık 190 bin adettir. Bu konuda 50 milyon Euro’luk bir yatırım yapacağız. Şu an gelen talebi karşılayamadığımızdan bu yatırımı 2017’nin ilk çeyreğine yetiştirmek istiyoruz.”

Eeea projesi ilk yılında TOFAŞ'ı yeni kapasiteye taşıdı.
Eeea projesi ilk yılında TOFAŞ’ı yeni kapasiteye taşıdı.

Boyahanede devrim yaptı

Eroldu, üretimde en hassa bölümün boyahane olduğuna dikkat çekti. Burada üretimi aksatmadan büyüme sağlamanın teknik olarak çok zor olduğunu anlatan Cengiz Eroldu, boyahanede devrim gibi bir iş yaptıklarını ifade ederek, şunları söyledi:
“Tofaş olarak fabrikamızın üretim kapasitesi 400 bin adettir. Bizim kapasitemizi belirleyen ana unsur boya bölümüdür. Geleneksel olarak boya birimlerinde kapasiteyi arttırmak için fırınların boyu uzatılır. Bu da ciddi yatırım ve üretimin önemli süre durmasını gerektiren bir yatırımdır.
Bu kapsamda Boya bölümündeki ekibimiz son derece yenilikçi/ezber bozan bir işi başardı. Bir süredir üzerinde çalıştıkları ve önümüzdeki dönemde Tofaş’ta uygulamaya alacağımız teknolojiler, dünyada bir otomobil fabrikasında ilk kez seri olarak uygulanacak gelişmeleride barındırmaktadır.
Böylece hem boya birimimizin hem de fabrikamızın toplam yıllık kapasitesini de 400 bin adetten 450 bin adete çıkarmayı başaracağız. Bu yatırımı da 2017’nin ilk çeyreğinde devreye almış olacağız.”

Otomotivde öne çıkan iki tür yetkinlik var; biri ürün geliştirme diğeri de üretim yetkinliği. Üretimi durdurmadan, yatırım yapmadan, bir yanda üretimde maksimum performansı yakalarken, yenilikçi teknoloji ve uygulamaları devreye alarak kapasite artışı sağlamak bizim üretim yetkinliğimizin ne kadar yüksek bir seviyeye geldiğinin göstergesidir.
İkinci gövde hattımız devreye almamızla birlikte önümüzdeki yıl yaklaşık 500 kişilik ilave istihdamımız da olacak. Bu yıl Mart ayında 3. vardiyaya geçtiğimizde 2 bin 500 yeni istihdam yaratmıştık. Şu an toplam çalışan sayımız 10 bin kişinin üzerinde. Bu başarılı ekibe 500 kişinin daha ekleneceğini mutlulukla söyleyebilirim.”

Yılda 40 binlik üretimden ayda 40 binlik üretime

TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, gelinen noktanın kendileri açısından nasıl bir yer olduğuna da değindi. TOFAŞ’ın görevdeki duayenlerinden biri olan Eroldu, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Şu an günde 1500 adet araç üretiyoruz. Burada bir diğer hedefimiz de ayda 40 bin araç üretebilmek. Buna da çok yaklaştık. Ben uzun yıllardır Tofaş’ta çalıştığım için hatırlıyorum, geçmiş senelerde yıllık üretimimizin 40 bin adetin altında kaldığı yıllar oldu. Şimdi bir ayda ulaşmak üzere olduğumuz 40 bin adetlik üretim, Türkiye otomotiv tarihinde önemli bir başarıdır. Şu an Türkiye’de otomotiv alanında en hızlı üretim yapan fabrikayız;  48 saniyede bir araç üretir duruma ulaştık.”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz