Yeşil canavar GT R sahnede

0
201
Yeşil canavar GT R sahnede

Mercedes AMG ailesinin agresif amiral gemisi GT R, tüm çekiciliğiyle 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda otomobil severleri selamlıyor. AMG’nin yeni canavarı, AMG GT S’ten 90 kilogram daha hafif olmasıyla dikkat çekiyor.

Bu da demek oluyorki GT R tam 1.554 kilogram ağırlığında. Sınıfındaki rakabette gücün önemini farkında olan sporcu gücünü 577 beygir güç ve 700 Nm tork üretebilen 4.0 litrelik V8 motordan alıyor. Yedi ileri çift kavramalı şanzıman ile yollara inen GT R, 0’dan 100 kilometre hıza ulaşmasını tam 3.6 saniyede tamamlıyor.

Sporcunun maksimum hızı ise 318 km/s. Maksimum hızı GT S modelinden 8 km/s daha fazla olan GT R, aynı zamanda 0-100 km hızlanmasını GT S’e göre 0.2 saniye daha kısa sürede tamamlıyor.

Keskin virajlarda arka tekerlekleri 1.5 derece dönebilen sisteme sahip olan otomobil bu sayede daha stabil bir viraj performansı sunuyor. İlk olarak Goodwood Festivali’nde üzerindeki örtüyü atan süper sporcuda AMG GT3 yarış otomobilinden ilham alınmış bir gövde kiti bulunuyor.

mercedes-amg-gt-r-25

Yeşil canavar GT R sahnede

Bunu otomobilin önüne baktığımızda karşımıza çıkan yeni dikey ızgarasından anlayabiliyoruz. Ayrıca, süper sporcunun dış tasarımında kısa hava girişleri, büyük arka kadanı, çift arka difüzörü,10 kollu 20 inçlik jantları da ilk bakışta dikkat çekiyor.

mercedes-amg-gt-r-28

Tüm bu tasarım detaylarından anladığımız kadarıyla yeni GT R için güç oldukça önemli olsa da her şey demek değil. Bu yüzden Mercedes AMG mühendisleri otomobilin dış tasarımı için de oldukça yoğun çalışmış.

Farklı sürüş modlarına sahip AMG GT R’ın adaptif süspansiyonlarının da üç farklı modu bulunuyor.

mercedes-amg-gt-r-30mercedes-amg-gt-r-30

Otomobilin kabininde ise manuel olarak ayarlanabilen AMG spor koltuklar ve nappa deri döşemeler yer alıyor. Alman otomobil üreticisine göre bu malzemeler oldukça hafif olduğu için tercih ediliyor.

Ek olarak, diğer dikkat çekici detaylar ise şu şekilde sıralanıyor; kabindeki sarı dikişler, sarı emniyet kemerleri, siyah parlak döşeme ve AMG Gece paketi.

mercedes-amg-gt-r-29

Yeşil canavar GT R sahnede tüm dikkatleri üzerine çekti çekmesine ama otomobil ne zaman alıcısına kavuşacak?

Yeni Mercedes AMG GT R 21 Kasım 2016’da Avrupa’da satışa sunulacak. Ancak sporcuya sahip olmak o kadar da kolay değil. Teslimatlar 2017 yılının mart ayında başlacak.

mercedes-amg-gt-r-26

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here