Yerli SUV ile rekor: Adapazarı’nda üretiyor, dünyaya Türkiye’den gidiyor

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye CEO'su Hiroshi Kato

450 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’nin ilk hibrit ve SUV modeli olan C-HR’ı bantlardan indiren Toyota Otomotiv Sanayi, yılın ilk 6 ayında üretim ve ihracat rekoru kırdı.

Şirket CH-R’ın rüzgarıyla Ocak-Haziran döneminde üretimini yüzde 210 artırarak 145 bin 230 adede ulaştırdı.

Toyota Otomotiv Sanayi, 2016’nın tamamında gerçekleştirdiği üretime bu yılın ilk yarısında yaklaştı. Toyota Türkiye’nin ihracatta gösterdiği atak dikkati çekti. Şirketin ihracatı ilk 6 ayda yüzde 350 artışla 128 bin adet olarak gerçekleşti. Böylelikle geçen yılın tamamında yaptığı ihracatı solladı.

Toyota Otomotiv Sanayi, 2016’nın Ocak-Haziran döneminde 116 bin aracı dünya pazarlarına göndermişti. Toyota Otomotiv Sanayi, Corolla ile Verso’dan sonra ürettiği üçüncü modeli olan C-HR ile Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin yanı sıra ABD, Kanada, Tayvan gibi ülkelere ihracata başladı. Şirket SUV modeliyle 100 ülkeye ulaştı. Fabrikanın en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında en önemli sırayı ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere alıyor.

Türkiye’de üretiliyor, tüm dünyaya Türkiye’den gidiyor.

100 ülkeye C-HR SUV ihracatı yapıyor

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye CEO’su Hiroshi Kato, yılın ilk yarısını üretim ve ihracat rekoruyla tamamladıklarının altını çizerek, 2017 hedeflerini şöyle aktardı:

C-HR’ın rüzgarıyla birlikte artırdığımız toplam kapasitemizi tam anlamıyla kullanarak yıl sonunda 280 bin adet araç üretmeyi planlıyoruz. Bu durum, 2016 yılı üretimimizi neredeyse 2 kat artırmamız anlamına geliyor. Üretimimizin yüzde 85’ini yani 231 bin aracı 100 ülkeye ihraç ederek bir başka rekor kıracağız. Üretim hacmimizin yüzde 63’ünü C-HR, yüzde 28’ini Corolla, yüzde 9’unu Verso oluşturacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz