Yerli otoya İtalyan desteği

0

 

Yerli otoya İtalyan destek

POSTA Gazetesi Ankara Temsilcisi ve Otomobil Profesörü Hakan Celik de ABD görüşmelerini şu spotla özetledi.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden İtalyan Fiat'ın icra kurulu başkanı Sergio Marchionne, yerli otomobil yaratılması konusunda Türkiye ile işbirliği yapacaklarını açıkladı. Marchionne, Türk ortakları Koç Holding ve Türk hükümetiyle görüşmelerinin sürdüğünü, en kısa zamanda çözüm yolunu bulacaklarını müjdeledi

 

Haber: Hakan Çelik

‘Türk malı otomobil mümkün’

Kısa süre önce Amerikalı üretici Chrysler’i satın alarak dünya devi haline gelen Fiat’ın CEO’su (icra kurulu başkanı) Sergio Marchionne, Türkiye’nin üretmek istediği yerli otomobil projesine yeşil ışık yaktı. Amerika’nın Detroit kentinde POSTA’nın sorularını yanıtlayan Marchionne, “Kesinlikle Türk malı otomobil projesinin mümkün olacağını düşünüyorum. Doğru bir adım. Ben de stratejik olarak bu işle ilgilendiğimi daha önce iletmiştim. Türkiye’ye geldiğimde Başbakan Tayyip Erdoğan’a da söyledim” dedi.

‘Altyapınız ranatlıkla yeter’

Bu projeyi Türkiye’nin sahip olduğu altyapı, bilgi ve teknolojiyi yönlendirerek rahatlıkla geliştirebileceklerini söyleyen Sergio Marchionne, Türk ortakları Koç Holding ve Türk hükümetiyle görüşmelerinin sürdüğünü, en kısa zamanda çözüm yolunu bulacaklarını müjdeledi. Marchionne, Türkiye’de üretilmesi hedeflenen yerli otomobil projesiyle ilgili, “Türk malı otomobilde anlaşılması gereken konu şu: temel altyapı, tarih 

ve motor olmadan kağıt üzerindeki bu fikri hayata geçiremezsiniz” diye konuştu.

‘Bizim için de önemli fırsat’ 

Sergio Marchionne sözlerine şöyle devam etti: “Bizim elimizdeki teknoloji ve bilgi birikimi demetiyle rahatlıkla yeni bir marka yaratabilirsiniz. Bu noktada bizimle çalışmanın yararı, bizim bu demete sahip olmamız. Başlangıç için gereken de budur. En kısa zamanda bu yöndeki çalışmalar başlayacaktır. Başbakan Erdoğan yerli otomobil fikrini ortaya attığında bunu bizim için de önemli bir fırsat olarak gördük. Mevcut bir platformu alıp, rahatlıkla bu işi yapabilir ve bu şekilde işin içine dahil oluruz.”

Koç, Fiat platformunu önermişti

Yerli otomobil üretimi konusunu değerlendiren Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, ‘Kuş Serisi’ni örnek göstermişti. Fiat veFord fabrikalarındaki mevcut otomobil üretim platformlarından birinin yerli otomobil için çok rahat şekilde kullanılabileceğini vurgulayan Mustafa Koç, “Eskiden Kuş Serisi’nde olduğu gibi yapılabilir. Yani o platformlar otomobil için kullanılabilir. Böyle bir şey varken sıfırdan yapmak ekonomik olarak mantıklı değil. Satışı, dağıtım ağı ve ihracatı da bunların cabası” demişti.

‘Üretimin yolunu açarız’

Fiat CEO’su Sergio Marchionne her türlü desteği verip üretim yollarını açacaklarını vurgulayarak, “Başlangıç için gerekeni yaparız ama yedek parça tedariği globalleşebilir. Tasarım Türkiye’de geliştirilir. Bu marka için, birtakım desteklerle pazarda yer açılacağını biliyoruz. Bizim için ‘Türk Malı’ otomobil projesi neden önemli? Çünkü bu markanın uluslararası alanda Türkiye üzerinden dağıtılmasıyla büyüme potansiyeli olacağına ve bizim için de önemli fırsat sunacağına inanıyoruz” diye konuştu. 

Dünyadaki konumu belirlenmeli

Ortakları Koç Holding ile diyaloglarının devam ettiğini vurgulayan Fiat’ın CEO’su Sergio Marchionne, bu aşamadan itibaren markanın artık uluslararası pazarlarda konumlanmasını belirleyip bunların dikkatli bir şekilde etüd edilmesi gerektiğini dile getirdi. Marchionne şu değerlendirmeyi yaptı: “Diğer marka ve modellerle çakışmaması DNA’larının farklı olması gerekiyor. Türk markasını çok dikkatli bir şekilde yaratmalıyız. Konuyu bu hafta içinde tekrar ele alacağız.” 

Yerli otomobil üretimi için çalışmaların en kısa zamanda başlatılacağı müjdesi verildi.

Koç, 2012’de otomotive 1.9 milyar lira yatıracak

“Büyümek istiyorsanız her yıl mutlaka yatırım yapmalısınız” diyen Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, 2012’de 1.9 milyar liralık yatırım yapacaklarını söyledi 

Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, 2011’de tüm zamanların en yüksek satış gelirine ulaştıklarını belirterek, “2011 Koç’un otomotiv şirketleri açısından çok iyi bir yıl oldu. Ford Otosan ve Tofaş rekorlar kırdı. Tüm şirketlerimiz kârlılıklarını artırdı. 22 milyar lira civarında ciro elde ettik. Konsolide ciro 2010’a oranla yüzde 30 arttı. 2012’de 1.9 milyar liralık yatırım yapacağız” dedi.

Kapasitesini artırıyor 

Çimen şöyle konuştu: “Yeni Transit ve yeni mini hafif ticari aracımız için 2012, 2013 ve 2014 yıllarında Ford Otosan kuvvetli yatırımlar gerçekleştirecek. Tofaş’ta da 2012 ve 2013’te ciddi yatırımlar olacak. Ford Otosan’ın üretim kapasitesi 440 bin adede, Tofaş’ın 400 bine çıkıyor. İki şirketin toplam kapasitesi yüzde 40 artışla 840 bin olacak. Otokoç’un da 2012 için önemli planları var.”

700 milyon dolar fazla verdi 

Taşıt araçları ihracatında 6 milyar dolarlık ihracata ulaştıklarını belirten Cenk Çimen, “Ford Otosan, otomotivde ciro bazında Türkiye’nin en fazla ihracat yapan otomotiv şirketi oldu. 1.2 milyon adetlik üretimde de Koç Holding’in payı yüzde 50. Koç Holding’in otomotiv şirketleri dış ticarette fazla veriyor. Geçen yıl 700 milyon dolar fazla verdik. Son 5 yılda ise 5 milyar dolar fazla verdik” dedi.

Albea’nın boşluğunu dolduracak

Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen (solda) ile Tofaş CEO’su Ali Pandır 2011 yılını değerlendirdi, 2012 hedeflerini açıkladı.

Fiat-Chrysler CEO’su Sergio Marchionne ile üzerinde çalıştıkları yerli otomobilin detaylarını anlatan Tofaş CEO’su Ali Pandır, aracın Albea’nın yerine geçeceğini ve üretimi sona eren bu modelin platformunu paylaşacağını açıkladı. Yerli otomobilin B-C (orta seviyeler) segmentinde yer alacağını belirten Pandır, “Fiat’ın hazır teknolojisini, platformunu kullanacağız. Aracın birden fazla versiyonu olabilir. Tüketici aracın 20-25 bin lira olmasını istiyor. Bence de otomobile herkes ulaşmalı” diye konuştu. 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here