Yerli otomobili kim satacak?

0
312

 

PEKİ İYİ AMA YERLİ OTOYU KİM SATACAK?

 

Spor kazaklı efsane İtalyan yönetici Bay Marchionne'nin açıklamasına göre yerli aracı Fiat-Koç işbirliği ortaya çıkaracak. Peki satış ağı için ne düşünülüyor? Mevcut Fiat bayileri mi satacak?

 

Türk gazetecilerle ABD'de Detroit Motor Show'da görüşen Fiat Grubu CEO'su Sergio Marchionne, Türkiye'nin istediği yerli otomobili yerli ortağı Koç Holding ile yapacaklarını açıklamıştı.

Ardından TÜSİAD genel kurulunda Mustafa Koç, takvim vermedi ama bu konuda çalıştıklarını dile getirdi.

Konu 'otomotiv eski bakanı' Zafer Çağlayan'ın açıklamalarıyla devam ettiriliyor. Gazeteciler dahil ilgili bir kesim tartışmaları sürdürüyor.

Ama henüz tartışmalar üretim olur mu olmaz mı boyutunu aşamadı.

 

SORUN ÜRETİM Mİ SATIŞ MI

Yerli otomobil tartışmalarının son kez alevlendiği yaklaşık bir yıl önce bu projenin olur-olmazı ve maliyetinin ne olacağı soruşturulmaya başlanmıştı. O zamanın TOFAŞ CEO'su Ali Pandır, uluslararası deneyimiyle de maliyet için 3-4 milyar dolarlardan söz etmişti.

Sonra Ali Kibar çıkmış ve "İyi kurgulanırsa 1 milyar dolar yeter" demişti.

Bu iki deneyimli ismin açıklamalarında, maliyetin ürün geliştirme ve üretim  aşamalarından çok, satış ağının kurulması, marka ve ürün penetrasyonu, satış sonrası hizmetlerin oluşturulması gibi konulara dikkat çekiliyordu.

 

MESELE SADECE ÜRÜN MÜ?

Sorun sadece aracın üretimi mi, yerli araçta ortaya çıkacak katma değerin paylaşımı mı, yoksa geliştirilen aracı bir değer zinciri haline getirip, ortaya "yeni fayda noktaları, yeni sinir uçları" çıkarmak mı?

Marchionne ile görüşmede yoktum. Benim aklıma gelecek soru "Peki sizin deneyiminizden yararlanalım iyi ama bu aracı kimler satacak? Fiat bayileri mi?" olurdu.

Denebilirki hele bir araç ortaya çıksın da sonra ona bakarız. Çok talibi çıkar diye…

Eminim öyle olur.

Şimdi soruyorum, yerli aracı kimler satacak? Bayi ağı nasıl kurulacak?

DÜNYA MARKALARI BİLE BAYİLİK SORUNLARI YAŞIYOR

Dünya çapındaki markaların bayi sorunlarıyla boğuştuğunu bilmeyen yok. Ekonomik krizlerde bayilerin desteksiz kalıp, battığını veya showroomlarını düğün salonuna dönüştüklerini hatırlamayan var mı?

Peki kriz riski gibi gelişmelerde onbinlerce adet araç satan, onbinlerce araca satış sonrası hizmeti veren ve her biri en az 10 milyon liralık yatırımcılar olan bayiler, bu işe ne kadar gönüllü olup, yatırımcı olarak devreye girebilirler?

Hatırlıyorum da Balıkesir Peugeot bayisi geçen yaz eleman bulmanın ne kadar zor olduğunu anlatmıştı.

OYDER üyeleri için bir araştırma yapsa, ne kadarı yerli otomobilin Türkiye satış ağına katılmayı düşünür? 

Şimdi sorum şu Sayın Marchionne ve Sayın Koç: Yerli Albea modelini kimler satacak? Fiat bayileri mi?

Tofaş'ın Premium markaları için geliştirdiği yeni bayilik ağının üyeleri, bu markaları Fiat marka araçlarla aynı showroomlarda satmaktan imtina ederken, yerli otomobili Fiat modelleriyle aynı şartlarda, süpermarket usulü satmaya razı olacak mısınız?

 

YERLİ ARAÇTAN DEĞER ZİNCİRİ OLUŞTURULMALI

Yerli otomobil, yerli marka yaratılması, geliştirilmesi, üretilmesi tanıtım, dağıtım, bilinirlik, satış ağı ve tabii satış gibi unsurların oluşturulması zaman içinde gerçekleşirse, yerli otomobil Türkiye için kazançlı olur.

Zor ama adım adım denenerek, gidilecek bir süreçte, ilerideki adımları da hesaplayıp, kar merkezleri haline gelecek değer zincirinin halkalarının tek tek yaratılması gerekiyor.

Anketlerde yerli otomobili alırım diyenler çoğalıyor. Onlara gerçekten alabilecekleri otomobilleri, küresel markaların ürünleriyle rekabet edebilecek seviyede sunabilmek gerekiyor.

ODD Başkanı ve Türkiye'nin en önemli distribütör ağlarından birinin sahibi ve yöneticisi olan Mustafa Bayraktar formulü açıklıyor: "Türkler 30-40 bin liralık otomobilleri alıyor" diyor.

Yerli otomobil, bugün bu seviyedeki bir otomobilin teknik değerlerini sağlamalı. Üzerine imaj sorununu düşmeli. Vergi avantajlarıyla desteklenip, ilk yılında hiç değilse 20 bin adetlik satış rakamlarını yakalayacak bir proje olmalıdır.

Rakipler acımasız, rekabetçi ve olanakları çok fazla…

 

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here