Yerli otomobili Cumhurbaşkanı yarın açıklayacak

YArın Türkiye otomotiv sektörü için önemli bir gün olacak. Yaklaşık 8 yıl önce Başbakan Erdoğan’ın istediği lerli oto hayali için önemli bir açıklamayı bu kez Cumhurbaşkanı olarak Erdoğan yapacak.

Bugünden belli olan bilgiler göre ise bu konuda görevin BMC, Vestel, Karsan ve Anadolu Grubu tarafından üstlenildiği yönünde.

BU grupların bir kısmı yüzde 100 yerli sermayeli, bir kısmı ise yabancılala ortaklı. BMC’nin yüzde 50’si Katarlı yatırım fonunun mesela.

Vestel, Karsan yüzde 100 yerli sermayeli… Anadolu Grubu’nun hangi yirketinin operasyonun içinde yer alacağı bugünlük belli değil. Dolayısıyla o ortada. Anadolu ISuzu ise Japon ortaklı.

Yarın saat 13:00 itibariyle Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konudaki son gelişmeleri aktararak, yerli otomobili üretecek olan şirketleri resmen görevlendirecek.

Detaylar arasında yerli otomobilin elektrikli mi-hibrit mi, kendi kendine giden otonom araç mı olacağı, menzili, nerede üretileceği gibi detaylar belli olabilir.

Tabii üretim prosesinin nasıl olacağı , ne zaman üretilip pazara sunulacağı da belli olursa iyi olacak.

Hep beraber yerli otomobil için gözler Cumhurbaşkanlığında…

Bu arada hemen şunu belirtelim adı geçen şirketlerin İMKB performansları şahlandı. Vestel  yüzde 13’e yakın prim yaparken, Anadolu Isuzu hisselerindeki yükseliş yüzde  16’ya yaklaşıyor.

Bu arada Karsan ve Vestel hisseleri de işlem rekoru kırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz