Yerli otomobilde 2. tura geçiliyor

Yerli otomobil bilmecesinde yeni aşamaya gelindi. Yıllardır üzerinde konuşulan ve son olarak TOBB Kongresi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeniden gündeme getirilen “yerli Oto” projesinde yeni bir adım atılıyor.

Yine yerli oto üretimi için tarih verildi

Konuyla ilgili ilk açıklama TOBB Başkanı’ndan geldi. Bir gün sonra Sanayi Bakanı Özlü, konuya açıklık getirerek, firma isimleri açıklamadan ikinci tur görüşmeler için tarih verdi.

Bakan Özlü, 2017 yılı sonuna kadar firma veya gruplarla yerli otomobil üretim anlaşması imzalamayı hedeflediklerini de söyledi.

Yollarda yerli otomobil dolaşabilecek mi?

2 model üretilecek

Bu arada Ekonomi Bakanı Zeybekçi de yaptığı bir açıklama ile yerli oto tartışmasına katıldı. Zeybekçi en az 2 yeni model olarak yeril otomobil üretimi yapılacağını dile getirdi.

Babayiğitler bulundu ama ortaya çıkmıyorlar

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen, “Zonguldak Ekonomi Zirvesi” konulu toplantıda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki pazar gününü işaret ederek, yerli otomobili kimin üreteceği ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayını aldıktan sonra kamuoyuna açıklama yapacaklarını söyledi. Üretim konusunda şirketlerle ve şahıslarla yapılan konuşmaların sona geldiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu aynı zamanda Yerli otomobilin Filyos Vadi bölgesinde yapılması talebine karşılık önemli bilgiler de paylaştı.

Yerli otomobilde 4 yıl sonra sil baştan

 

Hisarcıklıoğlu sözlerine şöyle devam etti;

“Yerli otomobili ben yapacak olsam emrin olur diyeceğim, işi bitireceğim. Sayın Cumhurbaşkanımız baba yiğit arıyoruz dedi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla beraber yerli otomobili yapacak kişilerle yatırımı yapacak şahıslarla, firmalarla görüşmeler yaptık, bitirdik. Bu pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızdan Sarp Sınır Kapısı’nın denetlenmesi sırasında onayını aldık. İnşallah pazar günü görüşmelere başlıyoruz. İnşallah şu müjdeyi vermek istiyorum size. Yerli otomobili yapacak, Türkiye’nin markası olacak babayiğitler var. Bunu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla beraber çalıştık. Yakında bunların kim olacağıyla ilgili pazar günü görüşmeler bittikten sonra Cumhurbaşkanımızın onayını aldıktan sonra kamuoyuna açıklayacağız. Tabi bu bir devlet projesi değil, özel sektör projesi olacak. Özel sektörümüze biz de diyeceğiz ki, bakınız benden Filyos, Kdz. Ereğli de buna talip. Talipli olan birçok yerimiz var. Antep var, Adana var, Kayseri var”

Bakan’dan son açıklama

BU arada Sanayi Bakanı da konuyla ilgili bir açıklama yaparak, 13 Ağustos itibariyle firmalarla ikinci tur görüşmelerin başlayacağını açıkladı. Firma isimlerini açıklamayan Bakan Özlü, 2017 yılı sonuna kadar görüşmelerin sonlandırılıp, imzanın atılmasını hedeflediklerini söyledi.

 

İşte yerli otomobil

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz