Yerli otomobil için A.Ş. bu hafta kuruluyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın motive etmesiyle geçtiğimiz yılın son aylarında 5 babayiğitin ortaya çıkması, yerli otomobili yeniden gündeme getirdi. Yaklaşık üç aydır görüşmelerini sürdüren ve yönetim dahil yol haritasını belirlemeye çalışan 5 babayiğit için son iddiayı Star Gazetesi attı.

“Babayiğitler bu hafta şirketleşiyor” diyen gazete, babayiğit grubu üyelerinin son toplantılarını geçtiğimiz haftanın son gününde yaptığını ve şirketleme kararı aldıkları kulisini dile getiriyor.

Haberde “Anadolu Isuzu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding’ten oluşan konsorsiyum üyeleri toplantıda kurulacak şirketin ortaklık yapısını netleştirdi. Şirketin birkaç hafta içinde kuruluşunun tamamlanarak, Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayınlanması bekleniyor.”

2 Kasımda Külliye’de açıklanmıştı

Yerli otomobili ortaya çıkarma görevini üstlenen babayiğitlerin isimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2 Kasım 2017’de Külliye’de açıklanmıştı. Erdoğan, açıklama sonrası ilik üretilecek otomobile de talip olmuştu. Cumhurbaşkanı’nın siparişinin ardından ise yerli otomobile çeşitli kişi ve kurumlardan çok sayıda ön talep alınmıştı.

Yerli otomobil konsorsiyumu, yaklaşık üç aydan beri İstanbul’da oluşturulan merkez ofiste büyük bir gizlilikle çalışıyor.

Kuliste henüz yerli otomobil projesinin kaptanlığını üstlenecek CEO arayışının sonuçlanmadığı da konuşuluyor. 5 babayiğitin oluşturduğu birlik halen uluslararası bir danışmanlık şirketinden hizmet alıyor. Türkiye’nin yerli otosunu üretecek beş babayiğitten biri olan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, danışmanlık firmasının Boston Consulting olduğunu duyurmuştu.

Star Gazetesi’nin konuyla ilgili kulis haberi…

2020 yılında piyasayla çıkması planlanıyor

2019 yılında prototipi üretilecek olan yerli otomobilin 2020 yılında ise seri üretimi yapılarak piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 

Yerli otomobil ucuz olur mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz