Yerli oto 20 lt yakıtla 1.000 km gidecek

5. Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması etkinliği, TÜBİTAK MAM TÜSSİDE’nin Gebze Yerleşkesi’nde düzenlendi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB) tarafından Ekonomi Bakanlığının desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen etkinliğin açılığında konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil projesine de değindi.

Türk Otomobili Geliştirme Projesi’nde önemli bir mesafe aldıklarını söyleyen Bakan Işık, projenin başlatılmasının ekonomik ve rasyonel bir ihtiyaç olduğuna değindi. Işık sözlerine şu şekilde devam etti: “Türkiye’nin en başarılı olduğu sektörlerin başında otomotiv geliyor. Üretimde sahip olduğumuz başarı, ülkemizin nüfusu, gelir seviyemizin yükselmesi, iç ve dış pazar imkanlarımızın çeşitliliği gibi faktörleri yan yana koyduğumuzda, sektörde milli bir markaya olan ihtiyaç, zaten ayan beyan ortadadır. Ancak, Türk Otomobili Projesi, sadece otomotiv sektöründe bir milli marka oluşturmak için yürütülen bir proje değildir. Biz öyle bir otomobil yapacağız ki dünyanın her yerinde satılabilecek, talep edilecek.”


Yerli otomobil prototipi

Daha önce de yaptığı bir konuşmada günümüzde kullanılan araç parçalarının yüzde 70’inin ilerleyen yıllarda kullanılmayacağına değinen Işık, bundan 15 yıl sonra bir aracın maliyetinin yarısını otomotiv elektroniği ve yazılımın oluşturacağının altını çizdi.

TÜBİTAK’ta geliştirilen batarya teknolojilerinin Türk otomobilin kullanılacağına değinen Bakan Işık, “Bu araç, 2 liralık şarj maliyetiyle, büyük şehir trafiğinde 100 kilometre yol yapabilecek. Şehirler arası yolculuklarda ise arabadaki küçük jeneratör devreye girerek bataryayı şarj edecek. Yani şarjı istasyonda değil de aracımızda taşıyacağız. Bunun anlamı şu, 20 litrelik yakıtla bin kilometre mesafeyi katedeceğiz. Bunun anlamı, şu anda yakıt tasarrufu en yüksek olan aracın bile yarısından daha az yakıtla aynı mesafeyi gitmiş olacağız.” dedi.

Yerli otomobilin tüm detayları

Araç teknolojilerine de değinen Işık sözlerine şöyle devam etti, “Yerli otomobil otonom sistemine sahip olacak. Gerçek zamanlı işletim sistemi uygulanarak aracın güvenli kontrolüne ilişkin avantaj sağlayacak. Yol sürüşü, araç ekipmanları ve sürücü kullanımına göre anlık ayarlanacak. Sensör ve diğer araçlarla iletişim olacak. Örneğin öndeki araca yaklaştığınızda, sizin aracınız öndeki aracın hızını artırmasını isteyebilecek. Bu iletişim saliseler içinde cereyan edecek. Türk otomobilini bu tür özelliklerle zenginleştireceğiz. Çok farklı ve yeni bir araç, adeta Türk otomobili dört tekerlekli yürüyen bir bilgisayar olacak.“

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz